בור כלכלי

אני עומדת להוציא המון כסף בתקופה הקרובה.

בפעם הראשונה מזה שנים לא תהיה שום רשת בטחון כלכלי כי כולה תלך לתשלום הגדול, ואחר כך יכולת החסכון שלי תפגע כי אני אמשיך להחזיר הלוואה בתשלומים חודשיים לא קטנים.

 

אני מודה שאני חוששת, התחושה הזו של להיות בלי שום רזרבות היא לא תחושה שאני רגילה אליה.

מאז ומעולם, או לפחות מאז שאני עצמאית כלכלית, אני עושה כמיטב יכולתי להיות מאוזנת כלכלית. לא קופצת מעל לפופיק, לא קונה דברים שאני לא יכולה להרשות לעצמי, לא נוסעת לחו"ל, עובדת הרבה ובדרך כלל ביותר ממשרה מלאה.

אני לא מתלוננת. כלומר אני כן, בדרך כלל,  אבל לא עכשיו. עכשיו אני לא מתלוננת כי החיים הקצת פחות נהנתנים שלי הם בחירה מלאה ומודעת, והם הסיבה שאני יכולה עכשיו להוציא הוצאה לא קטנה בלי הפחד שזה ימוטט אותי בעתיד.

 

הצלחתי לחסוך לאורך השנים ובזכות הקביעות בעבודה וקרן ההשתלמות שבאה איתה, סכום גדול שאיפשר לי לצאת ללימודים היקרים של התואר השני, לקנות את האוטו לפני שנתיים ולחיות סביר לגמרי, לפי רמת הציפיות שלי מהחיים, ועכשיו להוציא את ההוצאה הזו.

 

חמותי הציעה לי, מציעה לי בעצם, בטפטוף קבוע, תוך הפעלת לחץ פיזי מתון, שאקח ממנה הלוואה על הסכום החסר לי ואחזיר לה, בקצב שלי, בלי לחץ.

האופציות הנוספות הן הבנק- הלוואה שכוללת ריבית כמובן, או הגמל, שלא משנה מה מערכת היחסים ביננו, אם יש לו את הסכום שמור למקרי חירום (בדיוק כמו שלי יש, או היה עד עכשיו) הוא ילווה לי בלי שאלות ובשמחה. בזה אני בטוחה ועל זה אני יכולה לסמוך.

 

אני מתלבטת קשות.

אני שונאת הלוואות ומנסה להמנע מהן ככל יכולתי.

השכל הישר אומר- קחי מחמותך, היא אסירת תודה על המון דברים ורוצה בדרך הזו להקל עלייך ולעזור לך (אולי גם להתנצל על שנים קודמות, יתכן). אבל קשה לי להזדקק לאנשים אחרים. אני יודעת שזה מטומטם, ואני כותבת פה בשביל להציף ולראות איך אני פותרת את הקושי הטיפשי ועוזרת לעצמי, בלי ההתעקשות הילדותית שלי לעשות הכל לבד. כמו שאני עושה תמיד, כל החיים.

מהבנק יהיה לי קל יותר לקחת. בלי רגשות, עסקים בלבד. אבל חבל לי לשלם את תוספת הריבית המיותרת.

והגמל, אותו אני שומרת למקרה חירום אמיתי, שבו לא תהיה לי שום אופציה אחרת, כי אחרת זה מצטרף לחשבון הלא כתוב שאני מנהלת ביני לבין עצמי על מה הוא עשה בשבילי ומה אני בשבילו (לתחושתי אני ביתרת חובה ממילא).

 

עוד אופציה שאנסה לבדוק היא לשלם את כל הכסף המזומן שיש לי, ואת היתרה בתשלומים, למרות שאני אמורה לשלם הכל במכה אחת. לא בטוח שאצליח, אבל זה יהיה הפתרון האידאלי.

אם זה לא יצליח, ישאר לי רק להכנע לבקשות/תזזכורות/דרישות של חמותי שלא אעז שלכוח שהם פה בשבילי ויתנו לי את כל הסכום שאני צריכה כהלוואה ושלא אעז לחשוב לקחת ממקום אחר או להכניס את עצמי למינוס. היא מכירה אותי כבר כמה שנים ויודעת שאני לא אוהבת לבקש או לקחת.

 

36 תגובות בנושא “בור כלכלי

 1. תבררי מה הריבית שהבנק מציע על ההלוואה ונסי להתמקח על גובה הריבית,חשבי כמה זו ריבית הגיונית בשבילך ואם הם יסכימו (כי המשכורת שלך נכנסת לבנק כי את קבועה במקום עבודתך ויכולת ההשתכרות שלך מובטחת לכאורה לעוד הרבה שנים) לכי על הבנק,תשאירי את חמותך למרות הצעתה הנדיבה ואת הגמל לזמנים אחרים.
  זו הצעתי הצנועה

  אהבתי

  1. כל רעיון הריבית נראה לי לא שווה. אין ריבית הגיונית בעיני. בעיקר כשמדובר בסכומים של כסף שתופחים וגדלים על כלום… זו הסיבה העיקרית שאני חוסכת באופן קבוע, כדי שאוכל "להלוות" לעצמי מתי שאני צריכה בלי להחזיר סמוכים נוספים.
   אני מבררת אפשרות לשלם את רוב הסכום ואת השאר בתשלומים, בלי לקחת הלוואה, נראה אם זה יעבוד, זה יהיה אידאלי.

   אהבתי

   1. "השכל הישר אומר- קחי מחמותך, היא אסירת תודה על המון דברים ורוצה בדרך הזו להקל עלייך ולעזור לך".

    אהבתי

 2. למה לתת לבנק להרוויח עליך?
  יש לי רתיעה חזקה מהלוואות מבנקים אבל אני מבינה מצד שני את חוסר הרצון שלך מלקחת כסף ממשפחה.
  מקווה שתדעי להחליט את ההחלטה הנכונה 

  אהבתי

 3. יש סיבה שחמותך מתעקשת לתת לך את הכסף כהלוואה. את תעשי לה טובה אם תקחי אותו, ותחזירי לה בטפטופים, בלי ריבית. תשבי עם עצמך, תבדקי למה את כל כך מתנגדת לזה, והאם זה לא איזה בור שאת כורה ומתחפרת בו. תחשבי כמה זה היה משמח אותך אם זה היה הפוך, ואת היית יכולה לעזור ככה למישהו שיקר לך. ומעבר לכל זה, זה נשמע מאוד מרגש, ולכן 

  אהבתי

  1. מתעקשת ממש. ממש ממש.
   קלעת בול לנקודה. בדיוק השאלות שאני שואלת את עצמי. ובדיוק שמתי את עצמי במקום שלה. אין ספק שהיא רוצה מאד לעזור לי, בכל ליבה וממקום טוב.
   אתמול חזרה על הצעתה בתקיפות, וביקשה שבשום פנים ואופן לא אתעסק עם הלוואות.
   כנראה שאקח ממנה אם לא אצליח לסדר את שארית התשלום בתשלומים במקום  הלוואה.
    
   תודה יקירה , קראת אותי בדיוק בדיוק.

   אהבתי

 4. אני לא אציע כאן הצעה קונקרטית כי בעיני כל אחת מהאופציות שהעלית כאן היא מצוינת. העניין המרכזי הוא שאת אדם שקול ואחראי ושאם יתעורר הצורך בהוצאה כספית גדולה ודחופה תמיד יהיה מי שיסייע לך ברצון. מאחר שזהו המצב, פשוט לכי עם הלב שלך ותבחרי מה שהכי נוח לך פסיכולוגית. הכל יהיה בסדר – ואל תשכחי גם להנות.

  אהבתי

  1. השאלה מה טוב לי פסיכולוגית, להרגיש לא נוח בגלל שאני נזקקת לעזרה,  או להיות במצוקה בגלל תחושת חוב לבנק
    
   בסופו של דבר עדיף להיות חייבת רגשית על פני חוב כספי, כנראה.

   אהבתי

 5. שמעי, אני לא אוהבת בנקים
  איכשהו הריבית שלהם תמיד גבוהה (על מה שאת חייבת להם כמובן) וזה יוצא לא משתלם
  ברור לי העניין של לא להיות חייבת לאף אחד (הכוונה אף בן אדם) לא משנה מה טיב יחסייך איתו/איתה
  זה נעים לדעת שיש שם אנשים שיהיו שם בשבילך במצבים כאלה
  בכל מקרה את צריכה לעשות עם עצמך חושבים מה יהיה הכי טוב בשבילך

  אהבתי

  1. יש מישהו שאוהב בנקים (והוא לא טייקון?) בנקים נמצאים שם רק בשביל לקחת ממך כמה שיותר.
   הרגו אותי שכשהלכתי לדאוג שהסכום הנדרש לתשלום הראשוני יצא מחשבון החסכון לעו"ש על מנת שאוכל לשלם אותו, הפקידה בבנק הייתי צריכה אישור לאפשר לי לשלם את הכסף שלי ולהוציא אותו מהחשבון. שאלתי אותה אם היא צוחקת עלי, שהבנק צריך לתת לי אישור להוציא את הכסף שלי מהחשבון שלי.
   ספויילר, היא לא צחקה.

   אהבתי

 6. אמנם לא אוהבת הלוואות,  אבל אם צריך,  נראה לי עדיף לקבל מהחמות ולא מבנק.  וזה שיש עוד גב גמלי לעת חירום גם נותן הרגשה טובה.    

  אהבתי

  1. אני נוטה לכיוון החמות, כנראה שזה הדבר ההגיוני והנכון לעשות. אפילו אם כרוך במעט קושי רגשי.
    

   אהבתי

 7. במידה ותחליטי ללכת על הלוואה בנקאית, קחי בחשבון שניתן לקבל "הלוואה עומדת" לתקופה של שנה-שנתיים ולעיתים יותר. מדובר בסוג הלוואה בה משלמים מדי חודש את הריבית בלבד, ובתום התקופה אשר סוכמה מראש, משלמים את הקרן בתשלום אחד. "הלוואה עומדת" מתאימה ללווים אשר יתקשו להחזיר מדי חודש את הקרן+ריבית, אך יודעים בוודאות שבתוך שנה-שנתיים-שלוש, עתיד להשתחרר לזכותם סכום כסף ניכר אשר יכסה את סכום הקרן (ממקורות כמו קרנות השתלמות, קופות גמל, פקדונות ארוכי מועד, פרעון אגרות חוב ועוד).

  אהבתי

  1. אני לא מאמינה בהלוואות ודווקא הלוואה כמו שהצעת נראית לי טריקית ובעייתית במיוחד.
   יש לי תחושה שבמצב כזה הבנק ישמח למרוח ולמתוח את תקופת ההחזר על מנת להרוויח כמה שיותר תשלומי ריבית. אני מעדיפה לשלם במה שיש לי ולא במה שאולי יהיה לי ואולי לא בעוד שנה שנתיים שלוש.
   בכל מקרה חיסלתי את קרנות ההשתלמות שלי לצורך התשלום הנוכחי, לא יהיו לי כאלה בשנים הקרובות.
   תודה על הרעיון.

   אהבתי

 8. כולם כאן נתנו עצות טובות ואני די בטוחה שבגוך את כבר יודעת מה נכון לך.אבל את העלית את זה כאן אז ארשה לעצמי לומר מה אני ממליצה . בנקים הם חסרי לב ותמיד ירוויחו עלייך. חמותך לעומת זאת באמת רוצה לעזור ויש לה אפשרות אז למה לא להעזר בה? זה ישמח אותה שיש ביכולתה לעזור ואת תהיי במצב טוב יותר מאשר מול הבנק. ואם במהלך הזמן הזה פתאום תזדקקי לסיוע כספי פתאומי,תוכלי לפנות לגמל…..

  אהבתי

  1. אין ספק שזה הדבר הנכון לעשות, וכנראה שאעשה אותו אם יכלו כל הקיצין, זה כאילו אמור להיות קל וברור לעשות, לעשות טובה לה ולעצמי, אבל ההתנגדות הפנימית להעזר היא אדירה.
   אני לאט לאט, תוך כדי התדיינות פה ועם עצמי, מתקרבת להבנה שזה מה שיקרה בסוף, כנראה. למרות שאני עדיין מנסה למצוא דרך אחרת…

   אהבתי

  1. דווקא מהגמל הכי בטוח שלא. זה או החמות או הבנק. אני יושעת שהוא יתן לי אם אצטרך, כמה שיוכל, אבל אני לא רוצה לקחת ממנו כלום כרגע.
   אני גם לא עוסקת בחיזוקי בורג, הפכתי לפאסיבית לחלוטין , אם הוא ירצה הוא יחזק 

   אהבתי

 9. אני בעד החמות. אם היא מתעקשת זה לא סתם – אם מדובר במטרה שחשובה גם עבורה בדרך כלשהי אז זה לגמרי בסדר להענות להצעה. בגדר עזרה של הורים, שאינה מובנת מאליה אבל חבל לוותר עליה.

  אהבתי

  1. יש ביני ובינה קשר של אהבה ואכפתיות, לא מזמן ליויתי את בעלה, חמי, לאיזו בדיקה ובגלל ההתעקשות שלי ובניגוד לבקשתם שרק אביא אותו ואלך לדרכי, נשארתי איתו מהתחלה ועד הסוף ולכן גם עליתי על זה שלא ביצעו את הבדיקה כמו שצריך ודאגתי שיעשו שוב. 
   היא לא ידעה את נפשה אחר כך מאי נוחות על הטורח שהטריחה אותי ועל כך שבזכות העובדה שנשארתי הבדיקה החשובה בוצעה כמו שצריך…

   אהבתי

 10. הייתי לוקח מהחמות אם זה לא פוגע ביחסים או יש משהו מאחורי זה כמו להגיד "עזרתי לך" וכו’. בזמנים אחרים בעתיד.
  מצד שני אם לוקחים מהבנק מתחייבים להחזיר בפרק זמן מסויים וכל חודש. אז יש לך כמה אופציות אני בטוח שתדעי מה הכי פחות גרוע.

  אהבתי

  1. היא לא מסוג האנשים שיעשו לי חשבונות בעתיד. אני חושדת שיא מרגישה חייבת לי מאיזו סיבה ולכן מתעקשת ממש להחזיר לי בכל דרך, והיא מתעקשת ממש באסרטיביות.
   מהבנק אני ממש לא רוצה לקחת . זה לזרוק כסף לפח (או לבנק) כל הריבית שמשמלמים וכל העמלות שימציאו לצורך לקחית ההלוואה.

   אהבתי

 11. מי כמוני יודעת כמה קשה לקבל, כך שאני מ-מש מבינה ללבך.
  מבינה גם את המרמור שחשים כשמשלמים ריבית – בפרט מי שמצמצם ומתחשבן על כל פינוק או הנאה שמרשה לעצמו – עבורו הריבית היא קנס לא הוגן.
  ועוד מליון מחשבות הביאוני למסקנה  שבמקרה זה נכון לקבל הלוואה מחמותך.
  גם לפי איך שכתבת אני מבינה שהיא רוצה מאד לתת – כמו סוג של פיצוי או אמירה. דחייה של מחווה זו עלולה להיות סוג של אמירה "לא מדובשך..", אמירה השמה גבול וחיץ בינכן – וחבל.   לקבל – דווקא בגלל הקושי – מעיד על קירבה, אימון, ואינטימיות משפחתית – האם זה לא מה שכולנו מבקשים להרגיש (בעיקר לעת זיקנה)?
  תהיה זו ענווה מצידך לקבל מחמותך את ההלוואה – והענווה יפה לך.

  אהבתי

  1. אירא אחת ויחידה, את הכי צודקת בעולם. נקודה. לא לקבל זה לשים סוג של מחיצה, בדיוק מהסוג שאני שמה כל החיים כדי לא להפגע. ולקבל ממנה זה סוג של להוריד את המגננות. 
   הרבה יותר קל לתת, את יודעת שהם אוכלים אצלי כמעט כל ערב שבת, ואני מארחת בשמחה ואהבה, זה קל. אבל קשר חייב להיות דו סיטרי, אי אפשר רק לתת או רקל לקבל, כי אחרת זה הופך לקשר מנצל ואני בהחלט חושבת שהנצלן יכול להיות זה שרק נותן ומסרב לקבל.
   חיבוק יקירא שלי.

   אהבתי

   1. אם כך, תקחי?
    אני כל כך שמחה בשבילך – זה צעד קטן לאדם צעד גדול לאנושות!!!
    חיבוק בחזרה

    אהבתי

   2. עוד לא עשיתי את הצעד ואמרתי כן, אבל אני בכיוון, התמודדתי עם בעיה גדולה יותר השבוע, וקצת שמתי את הסיפור הזה בצד…

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s