גם מזה עוד נצטרך להיגמל

לפני קצת יותר משנה החלטתי לפנות ספרים מהבית, החלטה אמיצה וכואבת זו היתה. כחלק מחידוש והתרעננות של הבית, שבו גם צבענו, הגמל ואני את החדרים ובו גם שברתי את הזרת. כאמור החלטה אמיצה וכואבת.

אספתי אז את הספרים, עברתי עליהם אחד אחד, מי לשבט ומי לחסד, מיינתי ללא רחמים, אבל בצער גדול.

הנחתי בארגזים, קראתי לאוהבי ספרים לבוא ולקחת, ובסופו של דבר כולם מצאו בית חדש, שזו נחמה מסויימת.המחשבה שיזרקו סתם ככה היתה למעלה מכוחותי.

בזכרי את הקושי שהיה כרוך בתהליך, החלטתי שמעכשיו אני לא מתפתה למבצעים ולא קונה ספרים, אלא נזהרת מאד מאד וקונה במשורה, רק ספרים שאני בטוחה שארצה שישארו. בוודאות וללא ספקות. 

המקום היקר שהתפנה על המדפים לא במהרה יתמלא. לא מתחשק לי לחזור על הוצאת הספרים מהבית.

 

אני יכולה לשאול ספרים מהספריה, כמובן, רק שהספריה המקומית, לא ביקרתי בה כבר מעל עשר שנים, מאז ששינו את שיטת הקידוד של הספרים (האותיות והספרות שעל גב הספר) והפכו את החיפוש למאתגר עד בלתי אפשרי, ועוד כשביקרתי בה, אי אז לפני שנים, המלאי לא התחדש מהר מספיק ולא לפי טעמי וכמובן שהספרים ה"שווים" היו אצל מישהו וממילא רשימת ההמתנה אליהם היתה ארוכה כאורך הגלות. הספרנית היתה מנסה לעניין אותי בספרות נחשבת שלא ענינה אותי, אבל גרמה לי להרגיש כמו טמבלית לא תרבותית ובאופן כללי הרסה לי את חווית הביקור במקדש שחוויתי בכל ביקור בספריה.

ואז התחילה תקופת ה'ארבע במאה' והספרים הפכו מיקרים מאד למושגים מאד. 
הבעיה של ארבע במאה היתה שכל קניה היתה של ארבעה ספרים, אם לא שמונה, והמדפים התמלאו במהירות מסחררת בספרים שלפעמים אפילו לא הספקתי לקרוא לפני שקניתי עוד. כן אני יודעת, בכל מה שקשור לספרים יש לי עיניים גדולות מאד. מידי.

 

ההחלטה האמיצה החזיקה קצת יותר משנה. כמעט שנה לא קניתי ולא הכנסתי ספרים חדשים הביתה.

העובדה שלמדתי ולא היה לי זמן לקרוא בהחלט עזרה להפוך את ההחלטה לקלה וישימה יותר.

אבל הלימודים נגמרו (נראים כמו חלום רחוק, פתאום) ולפתע התפנה לי זמן.

ולא רק זה, כמה מחברי הוירטואלים הטובים ביותר כותבים על ספרים ועושים לי לפעמים חשק שקשה לעמוד בו (כן עדה, אני בהחלט מדברת גם עלייך, ואני מקווה שאת מרגישה אשמה מאדחיבוק של הסוררת) ויש את הקבוצה בפייסבוק של ספרים יד שניה ושאר פיתויים שאין לי אופי ואני חושפת את עצמי אליהם.

 

לפני כמה שבועות חיפשתי איזה ספר,סתם ככה, רק בשביל להרגיש את חדוות המצוד והאיתור של הספר הרצוי במחיר הטוב ביותר. סוג של שעשוע לא מזיק שאני חוטאת בו מידי פעם. כמו שופינג של חלונות ראווה, כמו נרות חנוכה, לראותם בלבד,, שכזה,שכולל שיטוט באתרים וחיפוש ספרים יד שניה או ראשונה במחיר מצויין, ופתאום גיליתי אתר שנקרא סיפור חוזר , מתוך הדף הראשי שלהם:

 

מי אנחנו

סיפור חוזר הינו שירות חברתי המעודד שימוש בספרים יד שניה אשר מופעל כולו על ידי אנשים המתמודדים עם קשיים תעסוקתיים. באמצעות התעסוקה בסיפור חוזר המתמודדים מקבלים כלים מקצועיים והזדמנות להסתגלות מחדש לשוק העבודה.

איפה ניתן למצוא את הספרים שלנו?

ניתן למצוא את הספרים שלנו במאות נקודות מכירה הפזורות בבתי קפה, משרדים, חדרי כושר, מספרות, משתלות, גני ילדים ומקומות בילוי ופנאי. בנוסף לעמדות המכירה ניתן לרכוש את הספרים באמצעות אתר האינטרנט ובחנויות ברחבי הארץ.

 

 

הספרים נתרמים, תמורת הנחה קטנה בקניית ספר אחר, מסודרים בחנויות הרבות ברחבי הארץ  ובעוד מקומו שאינם חנויות ספרים, ונמכרים תמורת 20 ש"ח לספר ועוד משלוח במידה ואין חנות קרובה אליכם, והכל נעשה על ידי אנשים שבדרך זו משתלבים תעסוקתית.

אני מוצאת שקשה לי לעמוד בפני השילוב הזה של ספרים זולים וזמינים ושל השתתפות בעשיה ירוקה וחברתית. שלא לדבר על הזדמנות להשיג ספרים מהעבר הרחוק שלא חשבתי שאראה אי פעם שוב

ככה שקניתי כבר שלושה ספרים ויש עוד שניים בדרך…

 

אתו 'גל מוח' קראתי בגיל ההתבגרות ולא יכולתי לעמוד בפיתוי לקרוא אותו שוב. השפה ארכאית משהו, אבל הרעיון, מקסים כפי שהיה והנוסטלגיה מעלה חיוך על השפתיים, וכל זה בעשרים שקל, מה? לא שווה? 

ובכלל כל הרעיון של שיטוט באתר וחיפוש אחר ספרים, כשהאופציות כמעט בלתי נגמרות, עובד עלי מעולה, אני נהנית מהשיטוט הוירטואלי והחיפוש, ואז כשאני מחליטה כבר שאולי אקנה רק את הספר הזה או הזה, דקות בודדות אחרי שלחצתי באצבע מהוססת על כפתור ההזמנה, מצלצל הטלפון ובצד השני יש מישהו שרוצה לעשות הכל כדי לדאוג שהספר יגיע אלי. והאיש משתדל בכזו חביבות שלא נעים לי להגיד לו שיתן לי עוד כמה דקות לחשוב, ובמקום זה אני אומרת כן. ומייד הוא מציע שאשים לב למבצע שיש עכשיו, במשלוח בBoxit משלמים את אותו המחיר על ספר אחד או יותר, עד שמתמלאת המעטפה. להבדיל ממשלוח בדואר שבו משלמים על פי משקל. ושיש במעטפה שלי מקום לעוד ספר.

אני אומרת לו שיתן לי רבע שעה לחשוב על זה, ובזמן שאני חושבת שעל זה אני מוצאת את מחול העקרבים של שפרה הורן שמזמן רציתי לקרוא, כך שכשהוא מתקשר כבר יש לי ספר נוסף למעטפה.

כלומר יש עוד שני ספרים בדרך שיעלו את מספר הספרים שקניתי בפחות מחודש לחמישה. אם לא אזהר, יקח לי חודשים ספורים למלא מחדש את מדפי הספריה עד אפס מקום.

 

מה שיפה אצלי זה שיש לי עמוד שדרה ושאני דבקה בעקשות בהחלטותי.

לפחות, אני מנחמת את עצמי, עכשיו אני יודעת מה לעשות עם הספרים שארצה להוציא מהבית, והיי, אם יש יותר ממאה ספרים, העמותה באה לקחת אותם בעצמהעצבני

 

24 תגובות בנושא “גם מזה עוד נצטרך להיגמל

 1. מנסה גם כן להיות יותר סלקטיבית בקניית הספרים. מבצעי הארבע במאה יצרו עומס בלתי אפשרי על מדפי הספרים שלי.
  במקרה שלי אני עובדת בספרייה כך שיש לי הרבה אופציות. חוץ מזה התחלתי לקרוא דיגיטלית .
  בהצלחה עם ההחלטה והנאה רבה מהספרים שנשארו.

  אהבתי

  1. בגלל זה אני שמחה שיצא חוק נגד מבצעי הארבע במאה. באמת שלא הצלחתי לעמוד בפיתוי, ובנוסף לפעמים קניתי גם ספרים שפחות ענינו אותי רק בשביל להשלים רביעיה. וככה התמלאו לי המדפים. מה שמצחיק זה שבקבוצת ספרים יד שניה בפייסוק, אני רואה את אותהספרים בדיוק שוב ושוב אצל אנשים שונים.

   עוד דבר שיפה בדרך הקניה הזו זה שיש שם ספרים שכבר לא נמצאים בחנויות והבחירה לא מוטית מפרסומים ומבצעי קידום.

   אהבתי

 2. צריך לראות את הספרים באור אחר, פחות רכושני. האם היה שווה לך לקרוא את הספר עבור 20 ש"ח? אחר כך אפשר להעביר הלאה או באמת למסור לעמותה הזו שטרם שמעתי עליה. ואני יודעת שהיום יש ספרים דיגיטליים, אבל הדור שלנו לדעתי די אבוד בהקשר הזה, אנחנו מכורים לספרים הפיזיים ולדפדוף הלוך ושוב בין הדפים. היתה לי בדיוק שיחה על דברים שנעלמו מחיינו כמו בולים. ספרים עדיין לא, אבל אני מניחה שבהמשך הכל ייהפך לדיגיטלי. 

  אהבתי

  1. מסכימה לגמרי, אני לא מצליחה להתרגל לספרים הדיגיטליים. ניסיתי ולא ממש התחברתי.
   אגב, ספרים דיגיטליים עולים יותר מהעשרים שקלים האלה. רובם נעים סביב 37-38 שקלים ויש שעולים גם יותר.

   הרעיון שלי הוא לקנות ספרים שאני רוצה שישארו אצלי בבית. לאלקנות כדי למסור הלאה. כמובן שזה כנראה לא יעמוד במבחן המציאות, אבל אני משתדלת. 

   בולים עוד לא נעלמו מחיינו, לא לגמרי. אני חושבת. בדרך כלל אני לא מדביקה בעצמי כי אני שולחת בעיקר דואר רשום. ואת יודעת מה? לא שמתי לב על המעטפות שהגיעו אלי לאחרונה, אם היו עליהן בולים או לא…

   אהבתי

 3. אני משתדל לקנות רק ספרים שלא הרגו בשבילם עצים. יתרונות נוספים הם שכל הספריה נכנסת לי לתיק, ושהרבה יותר קל לנקות מהם אבק 😉

  חוץ מזה, עוד דרך לתת הזדמנות לספרים שגמרו את הקדנציה אצלי היא לשלשל אותם לתיבות האיסוף של הרכבת. 

  אהבתי

  1. אני לא מצליחה לקרוא בספרים דיגיטליים, ולא שלא ניסיתי, זה פשוט לא עובד עבורי.  ככה לפחות אני לא קונה ספרים אלא משתמשת בכאלה שהם יד שניה. וגם, כאמור תורמים חברתית לאנשים שמתמודדים עם קשיי העסקה וקשיים אחרים.

   אני לא מגיעה לרכבת, כך שאני לא מכירה את תיבות הספרים האלו, אבל בהחלט מוסרת הלאה ועכשיו גם יודעת למי אנייכולה למסור בקלות.

   אהבתי

 4. הו, אולי אני אוכל לעבוד בעמותה הזו?

  את שפרה הורן אני מכיר בתור מי שכתבה את הספר הזוועתי "חוויה יפנית", וזה לא עושה לי חשק לקרוא ספרים נוספים שלה.

  הוצאה טרום 2008 של קול למתים, אם לשפוט על פי התיוג של "השני ברבעייה".

  על מה "גל-מוח"?

  אהבתי

  1. את שפרה הורן הכרתי מהספר היפה בנשים, ואהבתי מאד את הכתיבה שלה. הספרים שבאו אחר כך היו פחות מוצלחים, ואני לא מתייחסת לחוויה יפנית שאתה לא סובל 

   קול למתים אכן הודפס ב2001, מהדורה שניה. הלוואי שלכל ספר היה מתלווה סיפור גלגוליו.

   גל מוח מספר על כך שבעקבות איזה תנועת כוכבים מוסרת השפעה אסטרונומית שגרמה לעיכוב נוירולוגי במליוני השנים האחרונות. עיקר ההשפעהיא על הנוירונים במוח , מה שמעלה את האינטלגנציה  הקרב החיים כולם, בעלי חיים ובני אדם והשפעת האינטלגנציה העודפת על המבנה החברתי. כיוון שהספר המקורי נכתב ב1950 ותורגם ב1980 אפש רלראות את התפיסות החברתיות בימים ההן וזה די משעשע. הרעיון הבסיסי של הספר נהדר בעיני.

   אהבתי

 5. ראיתי שמציץ אצלך פרויקט רוזי. זהו ספר שזללתי ושהחזיר אותי לקריאה לאחר הפסקה. ההנאה ממנו מובטחת. 
  רציתי לשתף במה שעבר עלי בקריאת ספרים. בעברי בחול נאלצתי לנסע די הרבה בתחבורה ציבורית . בהתחלה סחבתי ספר שמאוד הכביד לי במשקלו ואז גמלה בי החלטה והמצאה…פרקתי את הספר ובכל יום דחפתי לתיקי מספר עמודים שאותם השלכתי. 
  סופרת ידועה ששמעה על מעללי ממש הזדעזעה מעצם הרעיון . אבל ..הסברתי לה שבאופן הזה אני לא מעבירה את הספר בקהילה וככה אנשים קונים את ספריה.ההסבר הזה הצחיק וריצה אותה. אני גדלתי על הדיעה שספר הוא כמעט קדוש. כעת אני זורמת אחרת וחושבת שהספרים כמו הרבה חפצים נועדו לשרת ולשמש אותנו.

  אהבתי

  1. שנים סחבתי ספר בתיק לכל מקום, פן יתרגש עלי זמן פנוי ואוכל לקרוא. בשנים האחרונות אני לוקחת ספר רק אם אני יודעת בוודאות שיהיה לי זמן ופנאי נפשי לקרוא. פעם הייתי קוראת 2-3 ספרים בשבוע, היום אפילו בחודש אני לא קוראת כל כך הרבה. האינטרנט , הטלפון והטלויזיה חירבו לי את יכולות הקריאה הפנאי אליהן.

   אני מודה שגם אני די מזדזעת מרעיון פריוק הספר וזריקתו. אני חושבת שהתחושה הזו של קדושת הספר עברה באיזה זרם תת קרקעי, כי גם ספרים גרועים אני לא יכולה לזרוק. ובין הספרים שמסרתי לפני שנה היו לא מעט גרועים.
   אי לא בטוחה שאצליח להשתחרר מהתפיסה הזו ובכל מקרה, אני מעדיפה להעביר הלאה מאשר לזרוק. גם בגדים, רהיטים ושאר ציוד של בית. 
   רוב התמונות שיש לי בבית הן מחנויות יד שניה, תמונות מקוריות ברובן המכריע של ציירים לא מפורסמים.

   אהבתי

 6. לי יש את אותה ה בעיה עם ספרים
  אצלי ספרים נותנים לי הרגשה של בית
  וספרים שנהניתי לקרוא אותם אני משאירה אצלי
  חלק מהם אני אפילו קוראת שוב, יותר מפעם אחת
  יש כאלה שגם יותר מפעמיים שלוש

  בתקופת מבצעי ה4 ב100 היו לי חברים ששאלו אותי אם אני קונה ספרים לפי משקל
  אני פשוט תורמת את הספרים שלא אהבתי לספריה

  אז בימים אלה אין מבצעי 4 ב100 אבל יש 3 ב100
  ואת חוק הספרים שהיה ביטלו (זה היה טיפשי המטרה שלו הייתה שמחיר של ספר יהיה נגיש לכך אחד ואז לא יצטרכו לעשות מבצעים מהסוג הזה, אבל המחיר לא השתנה ואז על ספרים שהיו בחוק הסופרים פשוט פחות קנו אותם).

  אני לא מסוגלת לקרוא ספרים דיגיטליים, זה לא נוח לי
  ואולי זה עניין של הרגל אבל פשוט נעים לי יותר לקרוא ספר מנייר
  (אולי חוץ מכמה ספרים ממש כבדים).

  לא זורקת ספרים
  יש דברים שאולי לא אהבתי מישהו אחר אולי כן יאהב

  אהבתי

  1. מרגע שביטלו את מבצעי 4 במאה, הפסקתי להתעניין אפילו בחנויות ספרים. גם הבנתי שהוצאות הספרים מקדמות ספרים מסויימים ודוחות אחרים כך שאת פשוט לא יודעת על קיומם של ספרים שעשויים להיות מעולים.
    
   שנאמר – זבל של אדם אחד הוא זהב של אחר. לכן גם אני לא זורקת, אלא מחפשת בית חדש.
    

   אהבתי

 7. מה שמפריע לי בעיקר בספרים בשנים האחרונות
  זה שיש המון זבל ספרותי, המון סופרים שמה שהם כותבים ממש ממש לא טוב
  פעם כשלהוציא ספר היה מאוד יקר (יותר יקר מאשר היום) היו באמת מוציאים רק את הטופ שבטופ
  היום כל אחד יכול להוציא ספר אם הוא רוצה

  גם אני לא מספיקה לקרוא את כל הספרים שקניתי
  ובשנה האחרונה בכלל השתדלתי להמעיט בקניות ספרים לעצמי (דיי הצלחתי אני חושבת)
  למרות שנראה שיש לי הרבה זמן פנוי כי הרי אני לא עובדת ואני לא לומדת 24/7 (בכלל לאחרונה המוטיבציה שלי ללמוד הלכה פייפןן)
  אבל המחשב זולל הזמן גורם לכך שאני אהיה איתו במקום עם איזה ספר טוב

  אהבתי

  1. אני חושבת שהוצאת ספר היא עסק מאד יקר, אני מכירה שניים שהוציאו בהוצאות אישיות וזה עלה להם לא מעט בכלל, מה גם שאז אין תמיכה של הוצאות הספרים הגדולות שמפעילות הרבה לחץ לקדם ספרים שהם הוציאו.
   הייתי שנה בקבוצת הקוראים המשפיעים של ידיעות אחרונות, וראיתי איזה ספרים נתנו לנו לבקר. את רובם ממש לא אהבתי ושניים היו ממש לא קריאים בעיני.
    
   אני חושבת שכולנו סובלים היום מהפרעת קשב וריכוז בגלל המדיה האלקטרונית שהורסת את היכולת שהיתה לנו להתרכז ולשקוע בקריאה. כמו גם שקריאה פשוט לא מגרה מספיק חושים לעומת האלקטרונית. זה לא קשור לזמן פנוי או לא. פעם הייתי קוראת בכל דקה פנויה שהיתה לי , אפילו לשירותים הייתי הולכת עם ספר. היום אני הולכת עם הטלפון

   אהבתי

 8. מזדהה עם האהבה לספרים, עם הקושי להיפרד מהם וגם עם הקושי להיגמל מקנייתם. וכמוך בשנים האחרונות אני קוראת הרבה פחות – חלקית זה משום שבאמת המחשב והטלוויזיה תפסו חלק מזמן הקריאה, אבל לאמיתו של דבר נהייתי יותר בררנית, יותר ביקורתית, פחות סבלנית – ויש לי המון ספרים על המדף שהתחלתי לקרוא והפסקתי. לחלקם תינתן כנראה הזדמנות שניה אבל אחרים ייתרמו בהקדם, ותודה שגילית לי על העמותה הזאת – שעכשיו אוכל גם לרכוש מהם ולעשות מצווה, וגם לתרום להם! תבורכי 

  אהבתי

  1. גם אני מרגישה שאני פחות סבלנית לספרים שלא מענינים אותי. בגלל זה אני לא רוצה למלא את המדפים שלי בספרים שלא עושים לי חשק לקרוא אותם שוב.
   האידאל זה שיהיו לי רק ספרים שאני רוצה מידי פעם לחזור אליהם.
    
   אני שמחה שאני מעבירה הלאה את האפשרות להיטיב עם הסיבה ועם אנשים אחרים, זה משמח ביותר

   אהבתי

 9. מרגישה אשמה כנדרש 🙂
  את 4 במאה אף פעם לא אהבתי,  כי אני לא יכולה להתרכז ביותר מספר אחד בבת אחת,  ואני קוראת מאוד לאט.  אז אני מעדיפה לקנות מה שאני צריכה וזהו,  ועוד יותר אני מעדיפה להחליף בספרייה.  אמנם לספרים החדשים יש שם תור,  אבל אין לי בעיה עם ישנים,  מה גם שעד שאני מגיעה לסופו של ספר חדש,  גם הוא כבר נהיה ישן 🙂
  הפרויקט הזה נשמע מצוין,  מכל מיני בחינות,  כולל מקום שבו אפשר למסור ספרים (ספריות רגילות לא כל כך מעוניינות בזה בדרך כלל).  מצאתי ברשימה סניפים ליד הבית,  אני אקפוץ לראות מה קורה שם. תודה.

  אהבתי

  1. ככה צריך
    
   לא צריך להתרכז בכל הארבעה, מספיק לקרוא אותם אחד אחד. הבעיה העיקרית שלי עם המבצעים האלו היא שאני לא באמת מצליחה להתמודד עם הפיתוי לקנות ספרים חדשים ונוצצים ויפים על כל ההבטחות הכמוסות בהם, ואז אני קונה, בלי בקרה אמיתית, ספרים שאת חלקם לא אצליח לקרוא כי הם פשוט לא. ואחרים אקרא, אבל הם לא ישאירו בי שום זכר, וחבל, על הכסף, על העצים, על הזמן.
    
   ספרי אחר כך, איך התרשמת מהסניפים הללו, אני רק מכירה את הקניה האינטרנטית, כי בפריפריה שלי אין סניפיםים נראים לעין.

   אהבתי

 10. גם אני כמוך ניסיתי לדלל את הספריה שלי,חלק מסרתי לספריה וחלק במחסן בארגזים בבית של חמותי ז"ל ,אבל כמוך לא התגברתי על הפיתוי ולצד השאלת ספרים מספריית היישוב המצויינת שלנו ,התחלתי לרכוש ספרים חדשים,הבעיה שאחרי ששיפצנו לפני 4 שנים לא סידרנו כוננית לספרים ועכשיו המקום הקטן שהיה לספרים עולה על גדותיו,בתכנון לקנות כוננית אבל כמו שאני רואה את המצב זה יקח עוד זמן ובלי קשר יש לי 4 ספרים חדשים שממתינים לי שאקרא אותך ואני לא פותח דף.

  אהבתי

  1. כולנו סובלים מהפחתה בקריאה, בלי שזה ישפיע על הכמיהה שלנו לספרים , בעיה אמיתית,  תחפש כוננית ביד 2 באינטרנט, זה יכול להיות זול מאד , הרבה יותר מאשר בחנויות. 
   אני מניחה את הספרים ליד המיטה טלפעמים על הכרית כדי שאזכור לפתוח את הספר ולהתחיל לקרוא.  

   אהבתי

 11.  אני כמעט ולא קונה ספרים
  שואלת בספריה
  ( לא קוראת כמו שאני רוצה)
  את המיזם שכתבת עליו ראיתי באחד מבתי הקפה-מעולה! וגם ברכבת !!
  יש לי פוסט בטיוטה שיעלה ברגע שאסיים את הספר הנוכחי
  ואני כבר ממליצה כאן : ידעתי שאמצא אותך/דליה אביאל ( הוא שלי)
  ואחד מהספריה : אולי בכל זאת/ענת גר לקריף 
  שניהם חדשים, ודאי לא במבצע בשלב זה
  ויש לי עוד 4 ספרים חדשים שקבלתי ליום הולדתי 🙂
  וכמה נכונה האמרה: "ספר הוא מתנה שאפשר לפתח שוב ושוב" (גאריסון קיילור)
  הייתי לאחרונה ביום הולדת של ילדה בת 9- לא הביאו ספרים כמתנה…והילדה קוראת ספרים- מציאות עכשווית…

  אהבתי

  1. תודה על ההמלצות, כרגע אני נמנעת מלהכנס לאתר עד שאסיים את הספרים שקניתי כבר (גבולות הרי חייבים להיות ) ברור לי שאם אכנס, אקנה עוד.
   ואת יודעת מה, יש סיכוי לא רע שיגיעו לאתר גם ספרים חדשים, יש אנשים שקונים ומוסרים מייד הלאה בכל מקרה, באתר יש אפשרות להרשם לרשימת המתנה, ממש כמו בספריה וברגע שמגיע הספר לאתר ומגיע תורך את מקבלת התראה בטלפון ויכולה להכנס ולהזמין. עשיתי את זה כבר עם שני ספרים שאני מעונינת בהם.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s