במדבר ללא מים

בתשע וחצי בערב הפסיקו המים לזרום בצינורות.

הזרימה הטריויאלית , המובנת מאליה, פשוט פסקה.

יצאתי החוצה לבדוק אם איזה צינור התפוצץ או אם זורמים מים בחוץ, אבל בחוץ היה שקט מאד.

לאט לאט התחילו לצאת שכנים החוצה ולשאול למי יש מים ולמי לא.

מסתבר שבאמת התפוצץ צינור ראשי שמספק מים למספר בתים. מישהו סגר אותו , אבל לא טרחו להודיע בשכונה שאין מים.

כיוון שיש לי תמי 4 אין לי מים רזרבה בשום מקום. לא הספקתי לארגן בקבוק מים ללילה החם, לא הספקתי לצחצח שיניים ומה שיותר גרוע, ידעתי שלא יהיו לי מים למקלחת של הבוקר.

 

אין מצב בעולם שאני אצא מהבית בלי להתקלח בבוקר, סוג של יהרג ובל יעבור עבורי. לא יכולה נפשית ופיזית לא להתקלח בבוקר. כולל בבקרים הכי קרים כשאין מים חמים. חייבת מקלחת, חייבת. בלי מים על הגוף אני לא נקיה, לא מתעוררת לא יכולה להתחיל את היום, לא יכולה להמשיך אותו.

הלכתי לישון במחשבות ותהיות.

בארבע בבוקר התעוררתי וידעתי מה לעשות.

חיכיתי שיעלה האור והלכתי לברז שיש לייד הסופר המקומי עם שני קנקני זכוכית של שני ליטר. הבאתי לי הביתה ממש כמו מהבאר, מים לקפה ולמקלחת.

בחמש וחצי בבוקר עמדתי במקלחת והתקלחתי, צחצחתי שיניים , כוס אחרי כוס של מים קרים מהקנקן מזגתי על הראש ועל הגוף. סיבנתי ושטפתי. הרגשה של טיול שנתי בבית. אף פעם לא אהבתי במיוחד טיולים שנתיים.

בזמן שהתקלחתי במים צוננים, המים שעל הגז רתחו בפינג'ן והיו מוכנים להכנת קפה בטעם מוזר. למים יש טעם אחר כשהם מורתחים בפינג'ן לעומת המים של התמי 4. ישבתי לשתות את הקפה כשאני מרגישה לא נקיה ולא רעננה למרות ארבעת הליטרים הקפואים ששפכתי על עצמי בלי רחמים.

התחלתי את היום עייפה ואני ממשיכה אותו מותשת. הגוף שלי משווע למקלחת. ממש צורב לי בעור החסך הזה. אני לא מבינה אנשים שמסוגלים לא להתקלח…

 

לפחות מכרתי את האוטו הישן.

הוא עמד בחניה ציבורית עם פתק למכירה. אמנם היו כמה טלפונים של מתענינים, אבל מאחר ולא פרסמתי ביד 2 , מספר המתקשרים היה קטן והמכירה לא ממש התקדמה. לא שהייתי מוטרדת במיוחד. ממילא לא חשבתי שאשיג עליו איזה סכום כסף גדול. והייתי טרודה בהמון דברים אחרים (אבא שלי, המשכורת שלא נכנסת, ההתפטרות, עבודות ומבחנים של סוף סמסטר).
לפני שבוע שמתי לב בעבודה הפנינה, שהאוטו של הבחורה שמוכרת בצרכניה המקומית, לא נמצא.
כששאלתי אותה עליו היא אמרה שבעלה מכר את האוטו שלה כדי שיוכל לקנות משאית, כיוון שכבר חצי שנה הוא לא עובד. שאלתי אותה איך היא מסתדרת עם להגיע לעבודה בסביבה כזו, נטולת אוטובוסים ותחבורה ציבורית, והיא אמרה שבקושי.
אמרתי לה שאני מוכרת את האוטו, שאני יכולה למכור לה אותו במחיר נוח מאד, ושהוא יכול לשמש אותה והיא אמרה שתדבר עם בעלה כי היא לא מבינה בכאלה דברים. היא מסוג הנשים שאומרות שבעלה קנה לה אוטו.
בעלה התקשר, שאל על האוטו ואני נתתי פרטים, שאל על מחיר ואני אמרתי. הוא ביקש להוריד עוד קצת במחיר, ואני הסכמתי, כי מה אכפת לי. ממילא לא ארוויח על האוטו הזה מי יודע מה.
בשבוע שחלף מאז השיחה הראשונה ועד אתמול למדתי להבין שהם נקלעו לפשיטת רגל, נאלצו לעזוב את הבית השכור שלהם לבית שכור זול בחצי, שהוא מובטל שלא מרצון כבר חצי שנה ושלמרות שהצליח לקנות משאית גרר ישנה, מצבם הכלכלי על הפנים, בלשון המעטה.
אתמול הוא בא לקחת את האוטו אחרי שעשיתי העברת בעלות. בא עם משאית הגרר שלו. וכשישב לשתות קפה והבנתי את מצבו הכלכלי, אמרתי לו שיפרוס את התשלומים כמה שיזדקק, שישלם לא יותר ממאתיים או שלוש מאות שקלים לחודש, לפי יכולתו.

הוא אמר שישתדל לסיים את התשלומים כמה שיותר מהר, אבל אני מניחה שלא אראה את כל הכסף ואולי לא אראה שום כסף בכלל.
אבל לא כל כך אכפת לי. אולי אני תמימה , אבל התחושה שלי היא שעזרתי למשפחה במצב גרוע במיוחד. והתחושה הזו לבדה שווה לי את מחיר האוטו כולו.

 

42 תגובות בנושא “במדבר ללא מים

 1. פועה, את נשמה גדולה, עם או בלי מקלחת. אני יכולה להגיד לך, מנסיון של מי שהיתה במצב הזה של הבחורה ההיא, שמחוות כאלה לא נשכחות אף פעם, והן בסוף גם חוזרות לאנושות בצורה כזו או אחרת. 

  אהבתי

  1. את יודעת, אני מרגישה כאילו אני צריכה להגיד תודה, למישהו או למשהו שהצליח לי כזה דבר.
   התחושה של עזרה אמיתית למישהו אחר היא כל כך טובה, שזו ממש זכות שמזדמן מישהו שבאמת צריך משהו שאת יכולה ורוצה לתת.

   הייתי שולחת לך  אבל עוד לא הגעתי למקלחת אמיתית

   אהבתי

 2. אני ממש כמוך עם מקלחת ואם יש איזו תקלה אני במצוקה נפשית ופיזית כאחד… בבניין הישן שלי זה קרה לא פעם והייתה אחת זוועתית במיוחד שהמים הפסיקו באמצע המקלחת כשהסבון עליי .

  זה די מדהים מה שעשית עם הרכב, את ממש עוזרת מכל הלב הא? 🙂
  בכלל, את נשמעת מאוד מפוקחת בכסף וקלילה איתו כאחד, זה לא מהווה את העיקר עבורך ולא מה שמפעיל אותך ובעיני זה איזון מושלם ובלתי מובן מאליו.

  אהבתי

  1. אוי, את לא יודעת איזה חישובים מסובכים ערכתי כדי לוודא שלא אשאר עם סבון על הגוף או שמפו על השיער, ארבעה ליטר זה לא המון מים להתקלח בהם…

   בעיני זו זכות אדירה להצליח לעזור למישהו שבאמת זקוק ושיש לך את סוג העזרה שהוא צריך. זכות, כי אני מרגישה ממש טוב אחר כך.

   כסף הוא לא העיקר בחיים שלי ועדיין אני זקוקה לו ומבינה את חשיבותו, הגדרת את זה הגדרה כל כך יפה

   אהבתי

   1. את כנראה גאון מתמטי שהצלחת לחלק בכזו יעילו 4 ליטר מים. הפעם האחרונה שעשיתי "מקלחת-שדה" הייתה כשדוד החימום שבק בשיא החורף. חיממתי סיר מרק של מים רותחים, ערבבתי עם הקרים בגיגית ושטפתי את עצמי משפך ובסוף השתכשכתי בתוך יתרת המים. הקטע המצחיק הוא שבסוף ממש נהנתי! רעננות של תינוק בן יומו .

    אני חושבת שכשאנחנו עוזרים אנחנו תמיד מרוויחים… אבל רוב האנשים די עיוורים לבעיות של אחרים. כשאתה במצוקה של כסף זה כ"כ מביך ונורא שעצם זה שלמישהו אכפת, שנותנים לך סיכוי ולא שופטים את מצבך יכולה להיות השפעה מופלאה.

    אהבתי

   2. מה שעמד בבסיס החישובים היה – מינימום כדי להרטיב ומינימום מים נדרשים כדי לשטוף, מתחילים מהראש שנוזל ממילא על הגוף ושוטף בדרך לפחות חלק הסבון איתו.
    ככה הצלחתי להשאר עם עוד טיונת מים שהספיקה לכוס קפה השניה 🙂

    עם השנים למדתי שיש אנשים שמאד קשה להם עם המחסור והעוני ויש אנשים שאין להם שום בעיה לחיות על חשבון. פעם הסביר  לי אחד כזה מה הדרך הכח טובה להשיג בחינם עזרה לדוג’, את יכולה לכתוב מכתב תחינה למפעל ליצור תחליף חלב אם, או טיטולים שאלה הוצאות גדולות בגידול תינוק, ולספר כמה קשה למשפחה שלך וכמה עניים אתם. הוא הבטיח לי שהשיטה עובדת ושככה אפשר לקבל מתנות חינם.
    לא ניסיתי.
    אבל אני חושבת שמי שנמצר במקום כזה, הוא אדם נזקק בדיוק כמו מי שמתבייש לבקש…

    אהבתי

   3. הייתי בכל מיני מצבים בחיים משם אני יודעת שהכי חשוב לא לאבד פנים(כמו באנגלית*) ולא לאבד תקוה. זה לא בר תחליף.
    חוסר מדרדר…בכל רמה, מעשית, מורלית, מוסרית. מאוד קשה לצאת מהמקום הזה בלי עזרה.

    אהבתי

   4. אותי זה מפחיד,להתדרדר למצב שבו אני לא מצליחה לפרנס את עצמי ולהחזיק בית, אבל ברור לי שחלק גדול מההתדרדרות למצב כזה הוא סוג של התנהלות שמביא למצב כזה.

    נפגשתי בקואופ עם בחור שקונה רק בצ’קים ובמזומן כי על כרטיס אשראי אין לו שליטה. עמדנו ודיברנו והוא הודה בכנות שהקושי שלו לעצור בדחפים לקנות דברים, הביא אותו למקומות קשים מאד ולכן הוא לא מחזיק יותר כרטיס אשראי. זה נקרא בעיני לקחת אחריות, לזהות את נקודות החולשה ולהתמודד איתן.

    אהבתי

   5. לפעמים מספיק טעות אחת או שתיים ואתה רץ בתוך גלגל במרדף אחרי הזנב של עצמך.

    אהבתי

   6. תלוי מה גודל הטעות ומה מרווח הבטחון שהשארת לעצמך.
    אבל אני הראשונה להסכים שמרבית ההחלטות הכלכליות של אנשים אינן מונעות על ידי הגיון נקי ושיקולי בעד ונגד סבירים.

    אחת הטעויות הגדולות שאנשים עושים זה לקחת הלוואה ולהכנס למעגל קסמים של חובות שאינם נגמרים והלוואות שרק מגדילות את החובות.

    אהבתי

 3. גרתי באזור שבו כל שבת במשך חצי שנה היה פיצוץ בצינור מים ראשי בקטע אחר. לקח כמה שנים עד שסידרו את זה.
  אני יכול להבין אותך על ההרגשה גם אני כזה, מקלחת וגילוח כל בוקר שלא לדבר על זוגתי שיכולה להתקלח 4 פעמים ביממה…
  בסוף סידרו את הבעיה עם המים?

  אהבתי

  1. כשחזרתי מהעובדה ראיתי את הטרקטורים והמחפרונים שעמדו (וחסמו לי את החניה הפרטית, כמובן) מים כבר זמרו בשלב הזה בצינורות, אבל ערימות האדמה עדיין עומדות על תילן יום וחצי אחר כך….

   אהבתי

 4. רציתי להשתתף בצערך בעניין המים (טוב,  אני עדיין משתתפת),  אבל אז ראיתי את ההמשך,  ואני מצטרפת למה שמניפה אמרה.  נשמה  את 🙂

  אהבתי

 5. את נשמה טובה את
  לפלא הוא לי איך אפשר להתרחץ עם שלושה וחצי ליטר מים, כנראה שההכרח הוא אבי ההמצאה
  סחטיק על התושיה

  אהבתי

 6. אנחנו כל כך התרגלנו למים זורמים שמאוד קשה לנו לתאר את החיים בלעדיהם
  אם היה משהו שלא אהבתי בטיולים השנתיים, במיוחד אלה שהיו טיולים נודדים זה ה-לא להתקלח.
  בתיכון היו לנו כאלה זה 5 ימים בלי מקלחת
  ואחרי זה הייתי נכנסת שעה למקלחת עד שהייתי יוצאת

  מזל שהמציאו את המגבונים הלחים, לפחות זה נתן תחושה קלה של ניקיון (סוג של)

  אהבתי

  1. וואו, החזרת אותי להתחושת ההקלה והרווחה האדירות של המקלחת שאחרי טיול שנתי, זה תמיד הרגיש כאילו אני מקלפת מעלי שכבות עבות של לכלכוך, ממש תחושה של הטהרות.

   מגבונים לחים זה פתרון כל כך חלקי שאני שומרת אותו רק לאין ברירה מוחלט…

   אהבתי

 7. יש מעט דברים שהם טובים ובריאים כמו נתינה שלא על מנת לקבל. 
  נדיבות כמו שהראית כאן הופכים את העולם הזה לקצת פחות נורא מעשה אחד בכל פעם.

  אהבתי

  1. אני חושבת שיש חסדים קטנים כאלה יותר ממה שאנחנו חושבים, אבל לרוב זה נסתר מהעין. והלוואי שזה ימשיך להתגלגל הלאה בדרך זן או אחרת.

   אהבתי

 8. מקווה שבינתיים כבר החזירו לכם את המים ואת מפצה את עצמך.. 
  וזה מקסים מה שעשית. אני מאמינה שהם אנשים טובים וכשמצבם יהיה טוב יזכרו אותך. לפחות זה מה שאני הייתי עושה..

  אהבתי

  1. פיציתי את עצמי במקלחת ארוכה ונהדרת בערב, תענוג אמיתי.

   והבחורה היא אשה טובה עם לב רחב, קל מאד לעזור למישהו שאת מחבבת 

   אהבתי

 9. מי היה מאמין שאת כזאת אמא תרזה 🙂 זה נפלא.
  ומה הסיפור של אנשים שמתקלחים בבוקר? אני מהמתקלחים בערב. לא יעלה על דעתי לגעת בטיפת מים בבוקר

  אהבתי

  1. אני אמא תרזה עם קרניים וקלשון קטן 

   אני מתקלחת גם בערב, בקיץ, בחורף לא תמיד, אבל בבוקר, אני פשוט לא מתעוררת בלי מקלחת.

   אהבתי

 10. ויקטור פרנקל כתב "אנו, שחיינו במחנות הריכוז, זוכרים את אלו שהלכו בין הצריפים, ניחמו אחרים והעניקו להם את פת לחמם האחרונה. הם היו אולי מתי מעט, אבל די היה במעשיהם כדי להוכיח שאפשר לקחת מהאדם הכול, פרט לדבר אחד: החירות האנושית האחרונה – החופש לבחור את הגישה שלנו בכל מצב, בכל הנסיבות ; החופש לבחור את דרכינו".

  עושה רושם שאת בוחרת את דרכך בלב רגיש ומתחשב.

  העניין עם המים העלה בי חיוך. תמיד כשמודיעים על הפסקת מים אני, נצר לסבתות שמספרות על תקופות של מצוקה ויצירתיות, ממלאה סירים על סירים, שלא יחסר. לפעמים בכלל אין צורך באגירה של כלכך הרבה מים, אבל תמיד יש שכן או שכנה שלא הספיקו ושידפקו לנו בדלת. והמקלחות של יצירת מים בספל על הגוף, מתה על זה! דווקא בגלל שמזכיר לי טיולים בטבע 🙂

  הרעיון על הברז שליד הסופר גובל בגאונות. סימנתי לעצמי בהערה מנטלית, ליום בו הפסקת מים תתפוס אותי בהפתעה.

  אהבתי

  1. קודם כל תודה וברוכה הבאה 

   קל לבחור בדרך כזו כשאת מחבבת את האנשים ורוצה בטובתם. אני שמחה ואפילו מרגישה קצת כאילו זכיתי באפשרות לעשות משהו טוב שבדיוק ממלא צורך של מישהו.
   את יודעת מתי קינאתי במישהו בפעם האחרונה? זה היה כשמישהי שאני מכירה התגלתה כמתאימה לתרומת מח עצם. קינאתי בה ממש שיש לה את הזכות המופלאה להציל חיי אדם. בעיני זה הדבר הגדול מכולם. אני במאגר כמעט מתחילתו ואני לא מתאימה לאף אחד…

   ולגבי המים של הסופר, קחי בחשבון שרצוי שהסופר יהיה קרוב ולצאת מספיק מוקדם בבוקר כדי שאף אחד לא יראה אותך מסתובבת בבגדים שמשמשים אותך כפיג’מה ועם שיער פרוע משינה 

   אהבתי

  1. המים חזרו לזרום ברינה ויום אחד אפילו יסגרו חזרה את הבור האדיר פערו כדי לחשוף את הצינורות וישטחו חזרהאת ערימות האדמה.

   לגבי החצי השני, לא פרטתי את השיחות שניהלתי עם הבעל, אבל עלתה מהם התנהלות צרכנית מאד לא נבונה שהובילה אותם למקום שבו הם נמצאים עכשיו. אני מקווה שהאוטו יקל עליהם להתארגן ולשפר את התנאים על מנת שיוכלו לחזור ולעמוד על הרגליים. 

   אהבתי

 11. המחווה שעשית עבור הבחורה בעת שהיתה זקוקה לה כל כך היא ממש זריעה של קארמה טובה. כמה מדהים זה שכאשר עושים משהו באמת טוב עבור מישהו זו התחושה הכי נהדרת בעולם, נכון? והיא לעולם לא תשכח את זה. לעולם. 
  מזדהה מאד עם נושא המקלחת – אוף! תוך כמה זמן חזרו המים (מקווה שחזרו בינתיים). גם אני התרגלתי להתקלח בבוקר לפני שאני יוצאת מהבית, וכאשר עברנו ליישוב הזה לפני כמעט 5 שנים גיליתי לאכזבתי הגדולה שבחמש בבוקר (השעה שהייתי קמה לעבודה) לא היה לחץ מים בכלל! כתבתי למועצה ולתאגיד המים להתלונן על זה אבל עד שהם עשו משהו (אם הם עשו – אני לא בטוחה כבר) כבר התרגלתי להתקלח בערב…יותר נכון אחרי הצהריים. 

  אהבתי

  1. זו באמת התחושה הכי טובה בעולם ואני מרגישה ברת מזל שזכיתי לתת את הדבר המדוייק שמישהו נזקק לו. זה לא קורה הרבה שיש התאמה כמו בין הרצון והיכולתלתת לבין הצורך של האחר.

   וואו, אני לא מצליחה לדמיין חיים נטולי מקלחות בוקר. פשוט לא מצליחה. המים חזרו כנראה במהלך הבוקר, כשכבר הייתי בעבודה ועכשיו עדיין יש חפירות פתוחות וערימות אדמה כיוון שעוד לא סיימו את הטיפול בצינורות הישנים.

   יש ישובים שאין בהם לחץ מים??

   אהבתי

   1. לא יודעת מה הסיבה אבל היו שעות שבהן לא היה לחץ מים. אולי זו השעה שכולם הישקו…
    יש כאן גם המון הפסקות חשמל
    אנחנו ביישוב ספר, אנחנו במרכז השרון, יישוב קטן אמנם אבל הוא גדל מאד בעשרים-שלושים השנים האחרונות וממשיך לגדול – לא ברור העניין

    אהבתי

   2. זה נשמע כאילו התשתיות לא תקינות מהיסוד אם גם החשמל סובל מהפסקות…
    וישובי ספר לא בהכרח נמצאים בפוקוס של המדינה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s