איך לא הפכתי לצמחונית/טבעונית

אני מאמינה שהרבה מאד אנשים נתקלו בהרצאתו של גארי יורופסקי שנקראת גם ההרצאה הכי טובה שתשמעו. 

למי שלא נתקל עדיין, מדובר בבחור יהודי אמריקאי, אקטיביסט למען זכויות בעלי החיים מזה כעשרים שנה. אפשר לצפות בהרצאה בקישור המוצרף ולהווכח שגם אם אינכם אוהבי בעלי חיים, הכריזמה של האיש בהחלט תזיז נימה רחומה רדומה בליבכם.

לפחות בדקות הראשונות של ההרצאה.

 

כמי שמגדירה את עצמה שאוהבת בעלי חיים קל לי להזדהות עם סבלם ולהתנגד להפיכתם למוצרי צריכה בחברה המערבית, קצת יותר קשה לי לוותר על אכילת בשר וביצים (דגים אני לא אוהבת אז אין לי דילמה) ולא נראה לי אפשרי לוותר על צריכת חלב ומוצריו. אני מאמינה שהאדם הפך מצימחוני לאומניבור לאורך ההיסטוריה והעובדה שהפך לאוכל כל ובעיקר לאוכל בשר קידמה אותו ואיפשרה לו התפתחות פיזית ושיכלית וציידה אותו באנרגיה שלא היה משיג מצמחים בלבד. היא הפכה אותו למסתגל ולמתקיים בתנאים מגוונים ומשתנים לאורך ההיסטוריה ובמגוון עצום של סביבות.

אין לנו מערכת עיכול של אוכלי צמחים ואין לנו ניבים של אוכלי בשר, אנחנו מעכלים גם את אלה וגם את אלה בתנאים מסויימים ומוגבלים. לא נצליח לאכול מעי של בעל חיים אחר על תוכנו, כפי שעושים טורפים על מנת להשיג את יתרונות עיכול הירק של הצמחונים ומאידך לא נוכל להתקיים על דשא ועלים.

כלומר, ברמה העקרונית אני מאמינה שאנחנו מותאמים וזקוקים לבשר על מנת להתקיים.

אני מתנגדת לתעשיית הפרוות שאינה דרושה לנו על מנת להתקיים, אני מתנגדת לגידול תעשייתי של תרנגולות ובקר לחוות הביציים שאינן מאפשרות מרחב מחייה לכל תרנגולת. אבל לא לעצם הרעיון שבני אדם זקוקים ואוכלים בשר, ביצים, מוצרי חלב ודגים.

מעולם לא ראיתי פרה רעבה שמנסה לאכול גוזל של ציפור שנפל מהעץ הקרוב אליה, אבל ראיתי יותר מפעם אחת פעוטות מרימים גוזלים כאלה ונוגסים בהם לפני שמישהו נזעק לעצור אותם. הדחף הזה, שלא קיים אצל בעלי חיים צימחוניים, קיים גם קיים אצלנו. 

 

בפעם הראשונה שצפיתי בהרצאה  של גארי יורופסקי, לא ממש הצלחתי לצפות עד הסוף. אחזה בי תחושת מיאוס וסוג של שיעמום ואחרי כחצי שעה עצרתי על מנת לחזור לזה אחר כך. האחר כך לא הגיע מהר כל כך ולקח לי כמה שבועות עד שמצאתי זמן לצפות שוב.

גם בפעם השניה לא הצלחתי לצלוח את ההרצאה כולה, ואז שאלתי את עצמי מה מונע ממני לראות אותה עד הסוף. התשובה היתה שהדמגוגיה של האיש מפעילה אצלי אנטגוניזם אדיר. השימוש האינטנסיבי במניפולציות רגשיות דרך לי על קצות העצבים עוד לפני שזיהיתי במדויק מה מפריע לי.

האיש קיצוני, נותן דוגמאות קיצוניות ומעורר אי נוחות, ולא מהסוג שמביא הזדהות. לפחות לא אצלי. קיצוניות אף פעם לא מעידה על משהו טוב שהולך לקרות.

להשוות בתי מטבחיים למחנות ריכוז בשואה זו השוואה איומה, חסרת רגישות ושאינה מעידה על אהבת אדם מיוחדת.

 

נהוג לחשוב שאנשים שאוהבים בעלי חיים הם אנשים טובים, כי הם מגלים חמלה רגש ואמפתיה כלפי חסרי אונים וחלשים. אז זהו שלא. אני מכירה מספיק אנשים שאוהבים רק את הכלב שלהם, או החתול, או במקרה של גארי יורופסקי – בעלי חיים עלומים – ולא אוהבים אנשים בכלל.

בהתחלה חשבתי שהאיש מעלה השוואות כאלה על מנת לטלטל את שומעיו ולהשיג את תשומת ליבם. אבל אז ראיתי ראיון שנערך עימו, עקב ביקורו בארץ, בערוץ 2 ושם הוא נשאל בדיוק על ההשוואות האלה, המקוממות והכואבות לאלה שהיו שם ולאלה שמשפחותיהם נספו במחנות ריכוז.

אבל הוא , במבט מלא עזוז (ומלא בעצמו) שיכור מהכוח שלו על שומעיו וללא שמץ של חמלה על בני אדם חיים, הוא רק מחזק ומחרה ומוסיף אמירות קשות, גסות, קהות רגש ומעוררות חלחלה.

 

הוא איבד אותי לחלוטין בדקה 4:42 לראיון שבה הוא מצהיר שיש להוציא להורג אנשים שעובדים בבתי מטבחיים, הוא משווה אותם לנאצים וטוען וחוזר וטוען שיש דבר הנקרא רצח מוצדק וזה הרג של מי שהורג חפים מפשע. לא, הוא לא איבד אותי, בדקה הזו הוא הוציא אותי נגדו ונגד אנשים כמוהו שרואים את עצמם נעלים מעל כולם, שופטים ותליינים מטעם עצמם שקובעים מי ראוי לחיות ומי לא. מזכיר לכם משהו מההיסטוריה?

 

אז ההרצאה הכי טובה ששמעתם (???) לא הפכה אותי לצמחונית או טבעונית, היא הפכה אותי למתנגדת גדולה יותר של האיש, הפשיסט האלים והמסית שמצדיק וקורא לרצח של אנשים שאינם ראויים לחיות לפי תפיסתו ושל שיטתו כולה.

44 תגובות בנושא “איך לא הפכתי לצמחונית/טבעונית

 1. מסכימה אתך בעניין הדמגוגיה מעוררת האנטגוניזם.  ברגע שמדברים אליי בסגנון הזה,  המוח שלי ננעל.  אני תוהה אם בחשבון הכולל בכל העולם,  יורופסקי מועיל או מזיק לאינטרסים של עולם החי. אבל בישראל יש לו כנראה הצלחה אדירה.  וגם אני נדהמתי כששמעתי את הצעתו להוציא להורג את העובדים בבתי המטבחיים.  

  אני מאמינה שאפשר להתקיים היטב על תזונה טבעונית בתנאי שמשקיעים בכך תשומת לב ומחשבה מבינה (ועבודה!).  רוב האנשים אינם מוכנים להשקיע.

  הדרך הנכונה יותר נראית לי לחנך אנשים לצרוך פחות מוצרים מן החי:  זה אפשרי,  וכבר עושים את זה במקומות שונים.

  אהבתי

  1. ברור שזה אפשרי, אפשר גם לחיות על דיאטה של לוויתנים ודגים, האסקימואים עושים את זה המון שנים וחיים יופי, אני חושבת.
   היפנים לא אכלו בשר בקר ותרנגולות ועיקר תזונתם היו דגים ומוצרים מן הצומח.
   ויש כמובן אנשים שחיים בכל מיני דיאטות (משטרי אכילה) כאלה ואחרים. 
   אם את מתייחסת לתנובת הארץ בה את חיה ומתעקשת להיזון רק מתנובת המקום שבו את חיה, אני חוששת שתהיי אנוסה לאכול בשר, עוף, דגים או מוצריהם….

   אהבתי

   1. העניין הוא שאני באמת חושבת שב"תעשיית" הבשר,  החלב והביצים קורים דברים איומים.  אבל לדעתי השאלה היא לא אם מותר או לא לאכול את זה,  אלא אם מותר להתייחס לבעלי חיים כאל חומר גלם תעשייתי.  כלומר,  אם יש למישהו שתי תרנגולות ופרה בחצר,  זה לא נראה לי בלתי מוסרי לקחת מהם ביצה וכוס חלב ביום.  אבל כשזה הופך לאימפריות כלכליות,  קורים שם דברים לא טובים.  ומשום כך אני מאמינה יותר בחינוך לצרוך פחות:  למשל, בשר שלוש פעמים בשבוע במקום שלוש פעמים ביום.  משהו ברוח הזאת.  ואני יודעת שיש מקומות שבהם התחילו לפעול בכיוון הזה.

    אהבתי

   2. אני מסכימה איתך מאד מאד. למעשה כתבת פחות או יותר את מה שחתכתי מהפוסט המקורי. 
    יש תנועה שדוגלת בכך שעלייך לשחוט את הבשר שלך בעצמך. אני חושבת שיש בזה איזה סוג של חשיבה נכונה, כי אם עלייך לשחוט לבד, מרבית האנשים יוותרו על בשר או יאכלו אותו לעיתים רחוקות ובקמצנות.
    הכי טוב היה לו כל אחד היה מגדל בחצר שלו את הפרה והתרנגולות, לו רק לכל אחד היה שטח לגדל בו פרה ותרנגולות…

    אהבתי

 2. החיים הם הרבה יותר מורכבים ממה שמציגים לנו כל נושאי הבשורות למיניהם. עם כל אהבתי לבע"ח, אני מתחיל להרגיש חולה אחרי יומיים ללא בשר. אני מבקש תחליפים הגיוניים לפני שאהיה מוכן לשקול צמחונות או טבעונות. והגארי הזה חלקלק, מלא בעצמו, ונקי כמו ניילון. איכס.

  אהבתי

  1. להבדיל ממך, אני לא מרגישה חולה אם אני לא אוכלת בשר. היו תקופות מאד ארוכות שלא היה לי כסף לעוף והייתי אוכלת בשר עוף פעם בשבועיים ולא שום דבר בשרי בין לבין. לא הרגשתי חולה, אבל התגעגעתי מאד לטעם. 
   אני מאד אוהבת בשר, זה טעים לי. 
   אם הבשר יעלה שוב מעבר ליכולותי, אסתדר גם בלעדיו רוב הזמן. אבל טוב שזה לא כך.

   אהבתי

 3. אני לא חושבת שיכול להיות ויכוח בכלל שהאיש דמגוג וקיצוני. העניין הוא’ בשבילי לפחות, שכל מה שהוא מספר (ולחרדתי מראה) לגבי תעשיית החלב והבשר והאופן שבו "מגדלים"  את החיות הוא נכון.  התעשיה מזמן יצאה משליטה. לכן אני לא מוכנה שהדחייה האישית  שלי ממנו כטיפוס תשמש לי תירוץ להתעלם מהנושא האמיתי והבעייתי. המון דברים מתחילים לצאת החוצה והמון חברות גדולות מתחילות לעמוד על רגליהן האחרויות. וקונצרן אחר קונצרן כפטריות אחרי הגשם מתחילים להודיע על הפסקה בשימוש במה שנקרא gastation crate למשל שאלו המכלאות בהן מוחזקים חזירים בגודל שאינו מאפשר להם כלל תזוזה. הדברים האלו זזים ומישהו שם לב אחרי שנים בזכות האקטיביסטים ולפעמים הקיצוניים.  -המשך-

  אהבתי

  1. ואני באמת לא מדברת בכלל על שיקולי בריאות או האם טבעונות נכונה או לא נכונה אלא עלינו כחברה שיצאה משליטה על קיצוניות אבל לא של גרי אלא של צריכה וגרגרנות על איבוד הקשר עם מקור האוכל וחוסר הידע והאדישות של מה שקורה מאות אלפי ולפעמים מאות אלפי קילומטרים מהמדף בסופר. אין לי ספק שלו לחיות היה קול היינו כחברה עומדים לדין על פשעי מלחמה וחוסר אנושיות משווע.

   אני לא חושבת שאי פעם כולם יהפכו להיות טבעונים או צמחונים אני כן חושבת שאפשר לשנות דברים ולהחזיר את הגלגל לאחור. שכל אחד יעשה את החשבון שלו ולמשל יאכל רק בשר שגודל בתנאים מסויימים או פחות ורק בימים מסויימים. זה כח עצום על התעשייה האכזרית הזו.

   אהבתי

   1. אני מסכימה מאד עם העובדה שבעלי חיים הפכו למוצר צריכה וכפי שכתבתי למעלה, אידאלי בעיני היה שכל אחד יגדל את החיות שהוא רוצה או צריך לאכול ואז הן תגדלנה בתנאים טובים והצריכה תפחת מאד.
    (אני מניחה שלו הייתי מגדלת פרה, הייתי שוחטת אותה רק במצב של גויעה ברעב, אבל כן הייתי חולבת אותה).

    מצד שני אני לא חושבת שקיצוניות מביאה תועלת למישהו וברגע שאתה אומר שזה בסדר להרוג מישהו על מזבח אמונתך, אתה עצמך לא טוב יותר ממי שהורג בעלי חיים למחייתו ועל זה בעצם מדבר הפוסט.

    אהבתי

   2. הוא משווה את עובדי בית המטבחיים לנאצים ואת משווה אותו  עצמו להיטלר. 
    כולם מנסים להעביר איזושהיא נקודה.

    אהבתי

   3. לא השוויתי אותו להיטלר, זו כבר אינטרפצטיה שלך. בכל מקרה, אני לא יכולה להבין ולקבל מישהו שמסית לרצח חפים מפשע אפילו לא לצורך חידוד נקודה.

    הוא עצמו, אגב, מצפה לסיים את חייו כקורבן התנקשות ונשמע כמעט זחוח כשהוא אומר את זה.
    דרך החיים שלו הפכה עבורו לדת ששוה להרוג ולמות עבורה. זה עצוב, מדאיג ואפילו מפחיד.

    אהבתי

 4. הצלחת לבטא בדיוק את מה שאני חושבת, ואגב, אין לי שום בעיה לחיות עם מעט מאוד בשר.
  לצערי הרופא שלי מתלונן וכועס שאני אנמית ולא אוכלת די בשר ומנסה לשכנע אותי כל הזמן לאכול סטייקים וכבד.

  אהבתי

  1. אני דווקא אוהבת בשר, ממש אוהבת, אבל לא תהיה לי בעיה לחיות בלעדיו לתקופות ארוכות. אני מכירה אנשים שארוחה בלי בשר היא לא ארוחה עבורם, אבל לדעתי זה עניין תפיסתי גריידא שניתן לשנות אותו.

   תגידי לרופא שלך שאם הוא רוצה שתאכלי סטייקים אז שיזמין אותך למסעדה. אני בטוחה שאחר כך הוא יציע לך כדורי ברזל 

   אהבתי

 5. המבורגר מעבדה מתאי גזע של פרה נמצא בשלבי פיתוח. הוא יוכל לצמצם מאד את קטל הפרות.
  megafon-news.co.il/asys/archives/77065

  אהבתי

 6. לי אין בעיה עם אכילת חיות, אבל מפריעה לי התעשייתיות של זה,
  שמגדלים חיות בתנאים קשים רק כדי להרוג אותן בסרט נע.
  אני מבינה שבלתי אפשרי שכל אחד יצא החוצה ויצוד לו חיה, אבל כמו שזה כרגע מפריע לי. ובכל זאת לא מפריע מספיק כדי שאפסיק לאכול חיות 3-4 פעמים בשבוע.

  אהבתי

  1. אני מאמינה שלו היינו נצרכים לצוד את חיות המאכל שלנו או אם היינו מגדלים אותן על מנת לאכול אותן באופן אישי, הצריכה שלנו הייתה יורדת פלאים. 
   העובדה שעיקר המאמץ שלנו בהשגת הבשר היא הוצאת הארנק מהתיק וחיפוש כרטיס האשראי היא מה שגורם לנו לצרוך כל כך הרבה ממנו.

   אהבתי

 7. אני מסכימה איתך שגארי מעורר התנגדות. אני גם לא הבנתי למה התלהבו כל כך מההרצאה הספציפית שלו. בכל מקרה גארי הוא לא הנושא כאן, אלא בע"ח וסבלם. אני בעצמי לא טבעונית אלא נמנעת מביצים וחלב כי לטעמי בלתי ניתן להשיג אותם בדרכים הומניות ואני צורכת רק מעט עוף שמגיע מגידול חופש. בארץ גם ניתן לקנות עופות שמגיעים מגידול חופש. לעומת זאת ביצי חופש אינן פותרות את הבעיה של הרג האפרוחים הזכרים וחלב אורגני לא פותר את הבעיה של הפרדת העגלים מאמהותיהם (לא יודעת איך קוראים לאמא פרה).

  לגבי חלב אפשר להחליף חלב פרה בחלב סויה או חלב אורז ב-99% מן המתכונים, לטעמי חלב אורז טעים מחלב פרה אבל זה עניין אישי ולגבי ביצים במקום ביצה כף קמח סויה פלוס 2 כפות מים עושות את העבודה מצוין ברוב המכריע של המתכונים.

  אהבתי

  1. לצערי הוא הצליח לגרום לי לחוש אנטגוניזם כלפיו וכלפי הנושא, בעיקר בגלל הנימה הקיצונית שלו.
   דווקא עם חליבת פרות אין לי בעיה, גם לא עם דבש של דבורים. 
   אני לא צימחונית ובטח לא טבעונית וכנראה שגם לא אהפוך לכזו בעתיד הנראה לעין.

   אני לא מספיק מבינה ומתמצאת , אבל אני חושבת שיש הבדל בין תרנגולות שמטילות ביצי מאכל לאלה שמטילות ביצים להדגרה.
   אלה שמטילות ביצי מאכל לא פוגשות תרנגול זכר ולא גם לא הורגים אפרוחים זכרים שלהם, כי אין להן אפרוחים.
   אבל יכול להיות שאני טועה ומטעה.

   אהבתי

   1. גם לי אין בעיה עם חליבת פרות. אם יש לי פרה בחצר ואני לוקחת קצת לעצמי ואת השאר משאירה לעגל שלה אין לי בעיה עם זה. הבעיה היא שהחלב שאנחנו קונים לא משנה כמה אורגני הוא הוא מגיע ממשקים שבהם לוקחים את העגל מיד אחרי הלידה כדי שנוכל לחלוב את כל החלב לעצמנו. וזה בעיני משהו אכזרי מאד.

    התרנגולות שמטילות ביצי מאכל, הן היו אפרוחים פעם נכון? והן רק נקבות נכון? מה קרה לכל האפרוחים הזכרים? הם נגרסים מיד לאחר הבקיעה או נזרקים לזבל בעודם חיים במקרה הפחות טוב. זה נוהל שגרתי בתעשיית הביצים. זה דבר כל כך מוכר שאם תרצי תוכלי למצוא בקלות חומר וסרטונים על כך באינטרנט.

    אהבתי

   2. דווקא ההפרדה של עגלים מהפרות פחות נוראית בעיני. הפרות מטופלותת היטב וגם העגלים, הבעיה מתחילה אחר כך, בעיני כשאת העגלים הזכרים מגדלים בערך עד גיל שנה ואז שוחטים אותם, ואת העגלות הנקבות ממשיכים ומגדלים לצורך יצור חלב ועגלים.
    ועדיין, זה לא עוצר אותי מלצרוך בשר בקר.

    הבנתי את הבעיתיות שאת רואה בתעשיית התרנגולות. היפותטית, לו היו לך כמה תרנגולות בחצר היית אוכלת ביצים? ואם היו בוקעים לך בעיקר זכרים שהיו נלחמים ופוצעים זה את זה ולא מטילים ביצים כלל, מה היית עושה איתם?

    אהבתי

   3. היפותטית אם היו לי תרנגולות בחצר הייתי אוכלת את הביצים שלהן. לא היו בוקעים לי זכרים כי הביצים לא היו מופרות.. אבל היו לי מחשבות על זה בראש אם זה היה מפריע לי או לא, כי עצם זה שאני קונה תרנגולות נקבות אומר שאיפשהו הרגו את הזכרים כדי שלי יהיה את התרנגולות..

    אהבתי

   4. או שהיית קונה גם זכר בשביל שלא תצטרכי להמשיך ולקנות אפרוחים שאת לא יודעת באיזה תנאים הופרו וגודלו ומתלבטת בלבטים אחרים.

    אהבתי

 8. אני ראיתי את ההרצאה לפני יותר משנה וגם אני לא אהבתי חלק מההשוואות, ההגדרות שלי הן שונות- לא "שואה"- אלא "הרג מכוון" או "פס ייצור חי"
  התינוק שישים את האפרוח בפיו כחלק בלתי נפרד מהתפתחותו יבין שהאפרוח הוא לא מזון אלא יצור חי ואז לכל היותר ובהתאם לגילו ישתעשע בו כצעצוע, הרי את אותו הדבר הוא יכול לעשות גם עם כבל חשמלי..

  הראיון לא עשה ליורופסקי טוב והיה חלול מידיי.

  אהבתי

  1. אבל אחרי ההרצאה שלו ראיתי עוד הרצאות, אחת כמעט זהה לשלו אבל עבור נוער וילדים של ג’ימס ווילדמן
   <a target=_blank href="http://youtu.be/YnQb58BoBQwhttp://youtu.be/YnQb58BoBQw">http://youtu.be/YnQb58BoBQw<br />
   ואחת של ד"ר מלאני ג’וי שיותר דיברה אלי.
   <a target=_blank href="http://www.youtube.com/watch?v=cJB2ZnhIXjMhttp://www.youtube.com/watch?v=cJB2ZnhIXjM">http://www.youtube.com/watch?v=cJB2ZnhIXjM</div>
   והסרט הזה:
   <a target=_blank href="http://www.youtube.com/watch?v=SMI44GbYink&feature=share&list=PL7231CB24586A2BBDhttp://www.youtube.com/watch?v=SMI44GbYink&feature=share&list=PL7231CB24586A2BBD">http://www.youtube.com/watch?v=SMI44GbYink&feature=share&list=PL7231CB24586A2BBD<br />
   <a target=_blank href="http://www.youtube.com/watch?v=SMI44GbYink&feature=share&list=PL7231CB24586A2BBD"><br />

   אהבתי

  2. אם תבדקי סיפורי ניצולים בג’ונגל (אני לא חושבת שאת מעידן הסיפור "בחזרה מטואיצ’י") תגלי שבעיתות רעב אדם יאכל לטאות וגוזלים וביצי ציפורים. מצד שני גם את תדחפי לפרה גוועת לטעה לפה, היא לא תנגוס.

   אהבתי

 9. <a target=_blank href="לhttp://www.youtube.com/watch?v=SMI44GbYink&feature=share&list=PL7231CB24586A2BBD">ל</a>א מנסה לשכנע, צפיתי מתוך סקרנות והגעתי למסקנות האישיות שלי.
  אני מסכימה איתך שהתזונה הבשרית כן עשתה משהו לאבולוציה, אבל אין הוכחה שיכולה לומר בוודאות שלא היינו מגיעים לזה לו היינו ניזונים רק מהאדמה.

  האלימות המילולית שלו היא מכוונת, עוקצנית באופן רדיקלי בין השאר כדי להשאיר חותם ולהעביר מסר.

  אהבתי

  1. יש מניפולציות שמשיגות את המטרה ההפוכה, לפחות אצלי.

   לא צפיתי בכל הסרט, הרעיון כאילו כולנו שווים כי כולנו נולדו על פני האדמה אינו נכון.
   יש טורפים ונטרפים והאדם רק מקצין את התכונות הטבעיות שטבועות בו עמוק עמוק.

   אהבתי

 10. ראיתי סרטונים שמדברים על איך לשנות את דעתם של אנשים כשמשתמשים בשואה ובמוסר האדם והתרצתי כשהמראיין הצליח לשכנע אנשים שבגלל המחשבות התמימות שלהם בשאלות "מה היית עושה אילו" למיניהן ("מה היית עושה לו היה חייל עם רובה מופנה לראשך אומר לך לעלות על הטרקטור ולהעמיס את הגופות לתוך הבור" לעומת "מה הייתי עושה לו היו מכוונים ליקיריך רובה ואומרים לך לעלות על הטרקטור"), יוצאים רוצחים אנסים וגזענים והמראיין מביא אותם להבנה שהם "באמת" כאלה ובסוף כל זה- הנושא של הסרט היה בכלל "אל תעשו הפלות"..

  זה שימוש לרעה בשואה..
  ((סליחה על האריכות בדברי))

  אהבתי

   1. האלימות טבועה בבני אדם, כמו גם תכונות "לא יפות" אחרות שנועדו לשרת אותנו לצרכי השרדות.
    בגדול אני חושבת שרק אנשים שבעים ובטוחים יכולים להיות יפי נפש. במידה ותתחולל עכשיו איזו מלחמת עולם והמערכות התומכות שבזכותן אנחנו חיים כל כך בנוחות יקרסו, לא יקח יותר מימים בודדים עד שהיצר האכזרי של הטורף יצא מאיתנו, מכולנו. ואז , מי שישרוד יהיו החזקים.

    אהבתי

   2. רק לשם הדיון- בהמשך לתיאור שלך על מלחמת עולם, במהלך מלחמת העולם השניה בתקופת השואה בדיוק זה מה שקרה, שאנשים לחמו זה נגד זה עבור פת לחם ונכון- החזק הוא זה שקיבל אותה.
    זאת יצר הישרדות אבל לא יצר טורף.

    זה לא עניין של ייפי נפש אלא מצפון, אני גם לא שוללת שתיה של חלב מעטינה של חיה במצב של רעב, אבל לא אפגע באותה החיה כדי לשרוד בזכות בשרה.. (ולא בגלל שאני רוצה עוד חלב.. )

    היופי במה שנותנת האדמה הוא שיש בזה כל מה שנחוץ כדי לשרוד.
    העובדה שיש מי שאוכלים רק מהאדמה וחיים עד 120.. היא זאת שמפריכה את הטיעון שצריך בשר וחלב כדי לשרוד/להיות בריא.

    שנטובה 

    אהבתי

   3. קל להתדיין כשאנחנו שבעות ובטוחות. אני משוכענת ללא צל של ספק שבמצב של רעב אמיתי , לא תהיה לך התלבטות מי צריך לשרוד, את או הפרה…

    אהבתי

 11. נו טוב. מצחיקה ההשואה לנאצים, בעיקר בגלל שהיטלר היה צמחוני.

  אני דווקא שמעתי שההרצאה הכי טובה היא <a target=_blank href="http://www.youtube.com/watch?v=ji5_MqicxSo&quot;>ההרצאה האחרונה.
  ומאחר וראיתי אותה אני יכולה להגיד שהיא באמת מצויינת, מצחיקה, עצובה ומעוררת השראה. 

  שנה טובה 🙂

  אהבתי

  1. היטלר היה צימחוני?? וואו, מישהו חייב להגיד את זה באחת ההרצאות , זה הורס 

   את ההרצאה האחרונה קראתי כספר, אז אני מבינה על מה את מדברת. אין ספק שזו הרצאה טובה יותר.


   שנה טובה טובה 🙂

   אהבתי

 12. פוסט מעניין.

  לא ראיתי את ההרצאה של יורופסקי הזה, אבל שמעתי עליה, וגם אני התרשמתי והתעצבנתי מהקיצוניות והדמגוגיה.
   
  לא מסכימה עם רצח של אנשים ולא עוסקת בהשוואות, אבל גם הרג בבית מטבחיים של בעלי חיים נראה לי מזעזע ולא מוסרי, גם אם אני עדיין לא מצליחה לפטור עצמי לגמרי משימוש במוצרים מהחי. יצחק בשביס זינגר עוד לפני הגארי הזה אמר שבשביל עופות ופרות "כל יום הוא טרבלינקה", ועל אף ההשוואה הקשה- יש בזה משהו, בעיקר בגלל אותו סרט נע של שחיטה והרג וצריכה מוגברת ותאוותנית של בשר ומוצריו באופנים קשים שאפשר לשנות בהם משהו וצריך לעשות כך.

  מסכימה לגמרי עם החזון האידיאלי של צריכת מוצרים מבע"ח שמגדלים בחצר… כמה חבל שלרבים מאיתנו זה לא כ"כ פרקטי…

  אהבתי

  1. אפרופו הפחתת צריכה מן החי- אנשים נוטים להגיב לזה בזלזול, כאילו מדובר בגישה של צביעות (’או שלא תיגע בחי או שתפסיק לזיין את השכל’) מה שמאוד מצער אותי. גישה קיצונית תמיד מושכת, כובשת וקלה יותר. היא יותר קלה לעיכול בלוגיקה שלנו, אבל מה לעשות שהיא פחות מסתדרת עם היותנו בני אדם ולא סופרמנים או מלאכים. לדעתי "פחות רע" עדיף מ"רע לגמרי".
   אגב, יש ספר של ג’ונתן ספרן-פויר שנקרא "לאכול בעלי חיים" וגם הוא עוסק בטבעונות. לא קראתי את כולו- אבל עיינתי בו, היתרון שלו זה שאין בו את היהירות של יורופסקי. 
   שנה טובה (:

   אהבתי

   1. אני מסכימה עם דברייך, זה נכון מאד שעדיף להפחית צריכת בשר מאשר לא להפחית בגדר הכל או לא כלום.
    בכל אופן, ככל שעובר הזמן אני מתנגדת יותר ויותר לרעיון שאסור לאכול בעלי חיים, שבשר זה רצח וכן הלאה.
    אני חושבת שהאנושות נועדה לאכול בשר, לא בכמויות ולא בדרך הנהוגה היום, אך בשר בהחלט אינו אסור ולא מחוץ לתחום.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s