מה חבר אמור להיות

אני תוהה לגבי מחוייבות בין חברים.

האם אני רשאית לצפות למשהו, כל דבר, מהחברים שלי. האם הם רשאים לצפות ממני למשהו.

באופן בסיסי אני מאמינה שאף אחד לא חייב לי כלום, פחות או יותר, אבל אני מנסה ללמוד לחשוב אחרת, כי זו גישה כל כך תבוסתנית ומקטינה וחסרת חשיבות עצמית. אז אני אומרת לעצמי שבין חברים יש סוג של מחויבות לא כתובה. אולי לא מחויבות. אולי מחויבות היא מילה גדולה מידי. אבל קשר חברי, מהיותו דו סיטרי, הוא קשר שנותן ומקבל ולכן מותר לצפות או לקוות לקבל מחבריך את התמיכה החברית, עמידה בקודים חבריים של העדפת חברים על פני מי שאינו חבר וכן הלאה.

 

במילים אחרות, אתמול עשה אחד מחברי תרגיל העדפה של מישהו שאינו מדורשי טובתו או טובתי, ואפילו מישהו שפגע בו וגם בי בעבר. לא ממש יכולה לפרט פה את הנסיבות וזה מתסכל, בכל אופן בהסתכלות הרגילה שלי- החבר הזה שלי , באמת לא חייב לי כלום ויכול לעשות את הבחירה שלו ובצד הקצת יותר מבקש עבור עצמו, זה שאני מנסה לפתח – ההעדפה הזו שהיא שינוי קבוע באורחות חייו ישפיע על תדירות היכולת שלנו להפגש ויוריד אותה כמעט לאפס. השינוי הזה לא היה מחוייב עבורו, אלא שהוא התבקש לשנות על ידי הצד השלישי העוין, והוא , מתוך כוונה להיטיב קשריו עם הצד השלישי הסכים לשינוי הזה. בתמורה הבטיח הצד השלישי שהוא יחשוב על האפשרות לעשות עוד שינוי על פי בקשת החבר הזה. לא בטוח. גם לא בטוח שהיחסים ישתפרו בשל כך.

אז מי אני שהוא בכלל צריך להתחשב בי בכל הקשור להטבה אפשרית של קשריו עם הצד השלישי?

ומצד שני, כל כך חסרת משמעות החברות שלנו, שלא אכפת לו להפחית את יכולת המפגשים שלנו עד לאפס?

זה מבאס במיוחד בגלל שבעת האחרונה הוא השתמש בי כמשענת בכל פעם שאיזה מפגש רומנטי שלו לא עלה יפה. ובצורה קטנונית ביותר אני מרגישה נפגעת מכך שהוא השתמש כשהיה צריך ומכר את חברותינו תמורת איזה נזיד עדשים היפותטי ברגע שזה הוצע לו. 

תלם אמר לי – נו, את כבר מכירה אותו ויודעת שהוא כבר לא יגדל עמוד שדרה בגילו.

יוגה אמרה לי – אני מבינה את הפגיעה אבל את קצת רואה דברים בשחור ולבן, כמו שאת תמיד.

הגמל אמר לי – תגידי, מה הוא חייב לך? תפסיקי לחשוב רק על עצמך .

 

עוד אין לי תובנות לגבי כל הסיפור הזה, חוץ מזה שאולי אני באמת בנאדם קטן ועדיף לי לדבוק בגישתי שאף אחד לא חייב לי כלום.

27 תגובות בנושא “מה חבר אמור להיות

 1. קשה להבין מהרמזים מה קרה ואולי הפרטים כן חשובים. על פניו נראה שאם הוא ויתר עלייך כל כך מהר אז או שהחברות שלכם לא הייתה חשובה לו כמו שהיא חשובה לך או שלא מגיעה לו חברה כמוך.

  אהבתי

  1. למען האמת, אני בטוחה שאפילו לא חלפתי במחשבותיו כשהוא החליט את החלטותיו ובטח לא איך הצעד ישפיע על חברותינו. כמו שתלם אומר, הוא די חסר עמוד שדרה והמחשבה שיוכל להיטיב קשריו עם הצד השלישי סינוורה אותו.
   בהכירי את הצד השלישי אני יודעת שטוב לא יצא מהסידור הזה כיוון שמדובר בבריה אינטרסנטית ואגואיסטית מאין כמוה שכשנותנים לה אצבע – היא לא מחזירה לעולם.

   אהבתי

  1. מסתבר שכך.
   וזו אחת השאלות שאני שואלת את עצמי. מי הוא חבר אמיתי ואם מותר לי להתאכזב ממי שהצהיר על עצמו ככזה והתגלה שהאינטרסים של צד שלישי (עוין, כאמור) יקרים יותר לליבו.

   אהבתי

 2. אולי הוא צריך שחבר/ה כמוך יזכיר לו שהצד השלישי סתם מסנוור ונוצץ אבל הוא לא זהב.
  אני מאמינה שחברות אמת יכולה להכיל גם מקרים כאלו כמו זה שאת מתארת. גם אם יכולת המפגשים שלכם תרד לאפס בתקופה מסויימת. ואם זו לא חברות אמת – אז ההפסד כולו שלו.

  אהבתי

  1. אני חוששת שהוא יודע שאין שם זהב, אבל הוא מוכן למכור את סבתו על מנת לשאת חן בעיני אותו צד שלישי. נקודת חולשה שכזו. בעבר הוא רצה לעשות צעדים כאלה ואחרים על מנת לרצות את הצד השלישי בלי שאותו צד הראה סימנים שהוא מעונין בכאלה ושאל אותי לדעתי. אמרתי לו את דעתי כולל את ההשפעות האפשריות על מערכת היחסים שלי ושלו. 
   בכל אופן, באמת ימים יגידו מה יהיה גורל היחסים שלנו, ועד כמה חשובים הם היו לו.

   אהבתי

 3. יש חברים של יום יום,
  יש חברים של שבת.
  יש חברים של פתאום,
  יש חברים של תמיד.
  יש חברים של לקחת,
  ויש חברים של לתת

  וכשיש באמת מזל,
  יש חברים של אמת.

  אולי השיר הוא לילדים , אבל הוא אמיתי..

  ולצערי אני חושבת שאין חברים, ואם יש לך חבר אחד שאפשר לסמוך עליו אשרייך!

  אהבתי

  1. למה את אומרת/חושבת/חשה שאין דבר כזה חברים?

   את מעט החברים שלי אני אוספת בפינצטה ולכן מתאבלת באמת ובתמים כשמתברר (אולי) שטעיתי באחד מהם. 

   אהבתי

   1. יש , אבל מעט מאוד..
    וכל אחד עסוק ב"חבילה" שלו ולא ממש יכול לעזור לך אם את במצוקה
    למזלי, אני סומכת יותר על בני משפחה ( קרובים)

    אהבתי

   2. אז זהו שאני מאמינה שחברים טובים, חברים על אמת, יוכלו להניח את החבילה שלהם בצד מספיק זמן כאשר יש להם חבר שזקוק לעזרה.

    אהבתי

 4.  אני לא יכולה לפתור משוואות בכל כך הרבה נעלמים. אני בן אדם שחי בפרטים. אני צריכה לדעת עוד עוד עוד עוד עוד עוד……………. כדי לגבש דעה.

  פעם פגעתי בחברה. היא אמרה לי "זה בסדר זה לא שאת חייבת לי משהו"
  הפיוז עלה לי. אמרתי לה שבטח שאני לא "חייבת" לה אבל אני "רוצה" לה וזה בכלל לא עניין של חובה. היא חברה והיא חשובה ואם פגעתי סליחה וזה כואב גם לי.
  אני מאמינה שכן יש חברות אמיתית למרות שעליות וירידות והחלטות שגויות הן בלתי נמנעות. אני בעצמי לאחרונה בערך הפסדתי חברה ויצא לי לחשוב הרבה על העניין. אבל אני לא מספרת את הפרטים

  אהבתי

  1. בערך הפסדת חברה? אין כזה דבר חצי הריון, גברת (גם אני יודעת לעשות פרצופים).
   החלטתי לתת לזמן לעשות את שלו, או שהדברים יסתדרו, או שלא. מה שיבוא קודם.

   אהבתי

 5. כואב ומבאס…
  אבא שלי אמר לי בקשר לחברה שהכזיבה,
  אל תגידי "אבל עשיתי בשבילה כל כך הרבה, איך היא מסוגלת כך וכך". עשית? יופי. ככה צריך. נותנים בלי רצון לקבל. אם יידבקו ממך כולם, אשרינו. עד שכולם יתנו בלי לקבל, מדי פעם את תיפגעי.

  אני חושבת שחברים באים והולכים. לפעמים שווה להלחם עליהם (לדוגמה, את יכולה לדבר איתו וליישר את ההדורים. נראה לי שיש סיכוי שהוא לא ער לכל התחושות שלך) ולפעמים הם יכולים להלחם עלינו אחרי שכבר הרמנו ידיים והמשכנו הלאה ובכל מקרה אפשר להרפות וללכת. בקיצור, רק את עצמך תוכלי לחייב לסטנדרטים שלך ולא אף אחד אחר, לדעתי.

  אהבתי

  1. האמת היא שאי לא מנהלת פנקסנות, ולא סופרת מה אני עשיתי ומה עשו בשבילי. אבל חברות זה עניין הדדי של נתינה וקבלה ואם העסק יוצא מאיזון, זה פשוט לא יעבוד. 
   אני משתדלת שהחברים שלי ישארו יותר ופחות ילכו, ובצער גדול אני מקבלת את העובדה שחלקם לא נועדו להשאר. כרגע אני מאוכזבת מכדי להלחם (וכנראה גם לפני מחזור, מה שלא עושה אותי נוחה יותר לבריות) החלטתי לתת לזמן לעשות את שלו.

   אהבתי

 6. אני מתכוונת  לצטט לך את הקלישאה הכי מצוטטת ’כגודל הציפיות  כן גודל האכזבות ’ . אני בגישה שאף אחד לא חייב לי מאומה וכך אינני מתאכזבת   אלה מתרשמת לטובה , כאשר אנשים נותנים יחס נאות .זה לא מונע ממני לתת התיחסות למי שנזקק.תמיד . אבל אינני מצפה ל’החזר ’. אני נוהגת כפי שאני נוהגת , ללא פנקסנות .
  וחוצמזה  
  כמו שאמרה נ*גה   לכל אחד החבילה שלו .

  שבוע טוב לך .

  אהבתי

  1. אני לא מנהלת פנקסנות, אבל אני לא נותנת תמיד לכל אחד. יש אנשים שקשה לי להאמין שארצה לעשות בשבילם משהו.
   דווקא כאשר מדובר באנשים שאינם חברים שלי שנזקקים לעזרה שאני יכולה לתת, אני עושה כמיטב יכולתי לעזור ואין לי שמץ של ציפיה שיחזירו. כי הם לא חברים שלי ובאמת לא חייבים לי כלום, בדיוק כמו שאני לא חייבת לעזור להם. אם בחרתי לעזור זה עניין שלי.
   אבל כשמדובר בחברים שלי, הציפיות הן אחרות. אולי זו טעות שלי לפול לבור הזה וזו בדיוק התהיה שהניעה את הפוסט הזה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s